Ana sayfa Aile Sağlıklı Aile Hayatınızı Yönetmek İstiyorsanız, Duygularınızı Organize Etmeyi Öğrenin

Hayatınızı Yönetmek İstiyorsanız, Duygularınızı Organize Etmeyi Öğrenin

Duyguları kontrol etmek , Duyguları Organize Etmek

Duyguları kontrol etmek yerine Duyguları tarafından kontrol edilen insanlar tipik olarak ortak bir şeye sahiptir: sadece en rahat hissettikleri şeyi yapma eğilimindedirler. Başka bir deyişle, duyguları “iyi hissettirir” ve “kötü hissettirir”, “iyi hissettirmez” veya “iyi gelir” şeklinde organize edilir.

Travmayı işlemek iyi hissetmiyor ama iyi. İyileştirme iyi hissettiriyor ama iyi değil. Aynı mantık pek çok şey için de geçerlidir: sağlıklı bir öğle yemeği yerken, spor yapmak için spor salonuna gidin, annenizi arayın. Duyguların hareketlerini kontrol etmesine izin verirsen, hayatında asla ilerlemezsin. Niçin aynı kalıpları, alışkanlıkları ve sağlıksız ilişkileri araştırdığınızı merak edeceksiniz.

duyguları organize etmek
duyguları organize etmek

 

Bunun nedeni, ne yapmanız gerektiği ve nasıl düşünmeniz gerektiği ile ilgili olarak nasıl hissettiğinizi veya nasıl işlediğinizi öğrenmediniz.

Duyguları kontrol etmek için Duygularınızı düzenleyerek, onları bir bağlamda yerleştiriyorsunuz. Nereden geldiklerini, size hizmet edip etmediklerini ve size ne anlatmaya çalıştıklarını öğreniyorsunuz. Duygularınızın bilincinde olabilirsiniz, fakat sadece onları farketmeniz hayatınızı yönlendirmenize yardımcı olmayacaktır. Bunu yapmak için onları tanıyabilmek ve sonra onları yerleştirmeniz gerekir, ve daha sonra  bunları kendi yararınıza kullanmanız .

Duyguları kontrol etmek
Duyguları kontrol etmek

 

Duyguları kontrol etmek için İşte nasıl başlayabilirsiniz:

  1. Duygularınızın bir etki noktası listesi yapın. Gerekirse, sabah uyandığında ve sahip olduğunuz çeşitli duyguları ve düşünceleri açıklayan bir not listesi yazınız. Bazıları çelişkili ise sorun yok. Listeniz şöyle görünebilir: “Bugün gerçekten çok yorgunum ve tükendim ve işe gitmeyi sevmiyorum.” Ardından: “Bu büyük projeyi tamamlama konusunda heyecanlı hissediyorum ve hafta sonu gezisi için. İşimi o zamandan önce yapmak istiyorum.”
  2. Farklı ihtiyaçlarınızı onurlandırmak için gününüzü yapılandırın. Sadece projeyi zorlamaya çalışmak yerine, yılmış hissediyorsanız, belki birkaç saatliğine çalışmayı ve daha sonra kendinize zaman ayırmak için erken yola çıkmayı düşünebilirsiniz. İnsanlar genellikle gerçekçi olmayan “hep ya hiç” zihniyetiyle yaşarlar. Yılmış hissederlerse, bir tatile ihtiyaçları vardır. İlham alsalarsa, 12 saat ara vermeden mola vermeleri gerekir. Sürdürülebilir bir çözüm değildir.
  3. “Endişelenmek” listesini yapın.  Bir kişisel bilgisayarınızda veya telfonunuzda endişelenmeniz gereken şeylerin devam eden bir listesini yapın. Gününüzde ortaya çıkan her şeyi ve sizi rahatsız eden her şeyi not alın. Aklınıza takılan bir şey varsa, özel bir not alın. Oturup listeyi incelemek için bir zaman belirleyin. Bunu yaptığınızda, çoğunun saçmalık olduğunu anlayacaksınız. Ancak, dikkat etmeniz gereken birkaç nokta var. Ruminasyon(düşüncelere takılmak ) yapmak yerine, sizi rahatsız eden şeyleri çözmek veya çözmek için bir eylem planı hazırlayın. Sonunda, hem sizin üzerinize ağırlık verenleri ele alarak hem de endişelerinizin ne kadar önemsiz ve alakasız olduğunu anlayarak güven kazanacaksınız.

Duyguları kontrol etmek için Duygularınızı yazarak ve nereden geldiklerini, size hizmet edip etmediklerini ve onlar hakkında neler yapabileceğinizi belirleyerek, kendinizi neyi kontrol edebileceğiniz ile neyi kontrol edebileceğiniz arasındaki farkı “fark etme bilgeliği” olarak adlandırılan şeyi öğretirsiniz. yapamazsın. Bununla birlikte, tüm bunlar uzun vadeli hedeflerinizin ne olduğu konusunda net bir fikir sahibi olmadıkça sadece bu kadar etkili olabilir.

Uzun vadeli hedefleri belirlemek  , duygularınızı organize etmenin önemli bir parçasıdır, çünkü uzun vadede ne istediğinizi anlamadan, acı çekmeye ne değer olduğunu bilmeyeceksiniz. İyi hissetmeyen rahatsız edici bir duyguyu neyin iyi  hissetmediğini anlamak mümkün  olmayacaktır İnsanlar hayatta başarılı olup olmadıklarını merak ettikleri zaman, başkalarının ölçümlerini kendilerine not etmek için ulaşırlar. Karşılaştırma yaparak, iyi durumda olup olmadıklarını anlarlar, ki bu da başarınızın diğer insanlartarafından belirlendiği anlamına gelir İğneler, bunun gerçekleşmesini sağlamaz. Bunun yerine, hayatınız için ne istediğinizi açıkça anlatın. Hedefler sosyal, finansal, profesyonel ve kişisel olmalıdır.

Anlık arzularınız doğrultusunda hareket ediyorsanız, yerine getirilmemiş olduğunuzu fark edinceye kadar mutlu olursunuz. Uzun vadeli hedeflerinize uygun davranıyorsanız, daha az rahat olabilirsiniz, ancak buna değecektir. Hayat, acı çekmeye değer olanı tanımlayan bir oyundur.

Duygularınız organize edildikten sonra, yaşamınızda gerçek bir çok değişim gerçekleşecektir çünkü siz kendinizi duygu ile harekete geçiriyorsunuz. Hayatınızda bir değişim yaratmak için duygularınızı kullanıyorsunuz, ya da diğer yandan, rahatsız edici olan şeylerle devam etmenize yardımcı olacak önemli, değerli hedefler kullanıyorsunuz. Bu süreçte, rahatsızlığın düşman olmadığını öğrenirsiniz.

Duygularınızı organize etmenin temeli

Duygularınızı organize etmek, Bilişsel Davranışçı Terapisinde( CBT) öğrenilenlere benzemektedir, ancak çoğu insan semptomları kontrol altına alınamayacak kadar ya da yardımı gerektirecek kadar aşırı olana kadar bu tür bir tedaviyi fiilen aramaz. Bu utanç verici çünkü birçok prensip insanlara bu noktaya gelmeden önce  yardımcı olabilir  . İşte bunun temeli:

  • Hayatınızdaki sorunları tanımlayın. İlk adım neyin yanlış olduğunu ve sizi bu kadar derinden rahatsız eden şeyleri tanımak. Bu olmadan ilerleme kaydedilemez.
  • Bu sorunları çevreleyen düşüncelerin, duyguların ve inançların farkında olun. Daha sonra hastalar, problemleri çevreleyen düşüncelerin ve duyguların, ya yanlış dernekler ya da varsayımlarla ya da en azından onları yapıcı eylemde bulunmalarını engelleyerek sorunları nasıl yarattığını  öğrenirler  .
  • Yanlış düşünmeyi tanımlar. Olumsuz düşünceler çoğu zaman gerçekliği yansıtmaz. Duygularınız tarafından şişirilen, neler olup bittiği hakkında yanlış ya da dışlanmış fikirler.
  • Yanlış düşünme kalıplarını düzeltin.  Yeni kalıplar ve düşünme çizgileri yaratarak, hayatınızı ilk önce nasıl gördüğünü ve yorumladığınızı değiştirebilirsiniz.

 

Bu, elbette, Merkez de neler olup bittiğinin çok basitleştirilmiş bir versiyonudur, ancak asıl amacın, Duygularınızı kontrol etmek , organize etmenize, kaynaklarını tanımlamanıza ve bu dürtüleri sizin lehinize düzeltmenize ya da kullanmanıza yardımcı olmasıdır. Hayatta başarılı olan insanlar, duyguları tarafından kontrol edilmezler, fakat onları bastırmaz veya görmezden gelirler. Duygularımız, gerçekten ihtiyacımız olan ve istediğimiz şeyleri bize iletmek için tasarlanmış bir sinyalleme sistemidir. Onları dinleyemediğimiz için daha iyi değiliz, ama aynı zamanda, analiz veya müdahale olmaksızın her şeyi kontrol etmelerine izin verirsek, takılıp kaldırız.

Ayrıca

Babaların çocuk gelişimi üzerindeki etkisi neden ısrarla yok sayılır

Sabimah kalkmanın dört yolu