Doğru ayak bakımı için yapılması gerekenler

Ayak bakımı için yapılması gerekenler , Ayaklarımızın her gün nemlendirilmesi gereklidir,

Ayak bakımı için Pratik bilgiler

Ayaklar yağ bezelerinden yoksun olduklarından , doğal olarak kurudur . İstisnasız her gün nemlendirilmesi gerekliliğinin ana sebebi budur.

Doğru ayak bakımı
Doğru ayak bakımı

Ayrıca ayaklarımız, her gün vücudumuzun ağırlığını taşıdığından dolayı deforme olurlar . Kışın çizme ve botlardan ayaklarımızın alt tabakaları büzüşür ,  terlerler yada soğurlar. . Yazın genellikle yalın ayak yada açık ayakkabılarla gezdiğimiz için ezilir yada toza maruz kalırlar  . Birde rahatsız edici ayakkabıların onlara yaptıkları vardır . Sürekli olarak istismar edilmelerine rağmen  hala ayak bakımını ihmal edersek bu büyük bir hata olur….

Tam ve doğru ayak bakımı için yapılması gerekenler :

 • Ayaklarımızın bakımı günlük güzellik rutinimizin bir parçası olmalıdır. İşte bazı Yapılması gerekenler:

Ayak bakımı için her gün yapılması gerekenler

 • Duştan ya da banyodan çıktığınızda, önce ayaklarımızı havlu ile kurutmayı unutmamalıyız.Kötü alışkanlık olarak bazen unuturuz ya da alelade kurulama yaparız ve çoraplarımızı ıslak ayaklara giyeriz. .
 • Sırası ile önce ayaklarımızı hatta ayak parmaklarımızın arasını iyice kurutuyoruz ve Vücudumuz için kullandığımız nemlendirici kremden ayaklarımızı ve parmak aralarımızı kremliyoruz.
 • Yatağa gitmeden önce, ayaklarımızı nemlendirici bir kremle  kremlemek için iyi bir zamandır , böylece hem ayaklarımız dinlenecek hemde nemlendirilmiş olacak.

Mümkün olduğunca sık ayak bakımı için yapılması gerekenler

 • Ayaklarınızı nemlendirin, Ayaklarımızın tüm yüzeylerini nemlendirin ve bunu dairesel bir masaj gibi yaparsanız hem kanın yayılmasını kolaylaştırırsınız hemde ayaklarınızın sorununun tüm vücut tarafından hissedileceğini unutmayın .

Her hafta yapılması gereken ayak bakımı

 • Ölü deriyi çıkarmak ve bazı yüzeyleri düzgün bir şekilde yumuşatmak ve düzleştirmek için ayaklarınızı fırçalayın. Duş veya banyodan sonra yapılır, böylece ayaklarımızın derisi biraz esnek olur. Daha sonra bir krem ​​uygulanır.

Her ay yapılması gereken ayak bakımı

Tam bir ayak bakımı zamanı.

 1. Ayaklarımızı yaklaşık on beş dakika boyunca ılık suda ıslatmaya başlarız. bu esnada Okumak ve rahatlamak için fırsatımız olur.
 2. “Ayak banyosuna”, efervesan kapsül, uçucu yağ veya yatıştırıcı ayak bakımı tuzu gibi bir ürün ekleyebilirsiniz. Amaç, cildi maksimum seviyeye kadar yumuşatmaktır.
 3. Ayak bakımı topuk yumuşatma için daha sonra, topuklarımızda bir ponza taşı uygulayıp yıkadıktan sonra kuruturuz. Bu tedavi ayaklarımızın derisini yumuşatmaya yardımcı olur. Bu önemlidir çünkü ayaklarımız, çoraplarımız ve ayakkabılarımız arasındaki sürtünme, deride tahribata neden olur.
 4. Sonra tırnak derilerini  geri itip tırnakları keseriz. Daha sonra besleyici bir krem ​​uygulamadan önce ölü deriyi tamamı ile fırçalayarak temizleriz.
 5. Krem, baldırdan ayağa doğru dairesel hareketlerle uygulanır, topuk  ve ayak parmaklarını unutmamak gerekir.

El yapımı ayak bakımı karışım tavsiyeleri

 • 2 yemek kaşığı beyaz şeker
 • 2 yemek kaşığı kaba tuz
 • 1 çorba kaşığı limon suyu
 • 3 yemek kaşığı zeytinyağı
SEO danışmanı ve web tasarımcısı. Dijital Pazarlama konusuna tutkuluyum, Şirketlere ve serbest çalışanlara, şirketlerinin internette dijital dönüşümünde yardımcı oluyorum. SEO ve web tasarımı konusundaki bilgilerimle şirketlerin internette görünürlüklerini kazanmalarını ve hedeflere ulaşmalarını sağlıyorum, ayrıca bilgilerimi insanlarla buradan paylaşmayı seviyorum ve önemsiyorum.