Dikey bahçe nasıl oluşturulur

Dikey bahçe (Dikey peyzaj ) sistemleri
Dikey bahçe (Dikey peyzaj ) sistemleri

Dikey bahçe yada , Dikey peyzaj , iç ve dış mekan yaratmanın yanı sıra gerçek bir yeşil cennet yaratmak için de bir çözümdür. Herkes Babil bahçelerinin efsanesini bilir. 

Herkes bahçe merkezlerinde bitki duvarlarını yada şehirde Dikey bahçe görmüştür . Sizlere dikey bahçeleri açıklamaya çalışacağız

Dikey bahçe, mekanlarımızı daha işlevsel ve daha estetik hale getirmek için dışarıda olduğu kadar içeride de duvarlarımıza girer. 

Bir odanın, bahçenin veya terasın dikey gelişimi, basit bir nedenden ötürü giderek daha fazla gereklidir: mekanın tasarrufu. Düşey boyuttan yararlanarak, yaşam alanımızı optimizme eder ve daha özgün hale getiririz.

Dikey Bahçe nasıl yapılır

Dikey Bahçeler ekonomik, çevresel ve fizyolojik avantajlar sunar:

 • Yapı Profili ve Güzelleştirme
 • Hava kalitesi
 • Bio çeşitlilik ve Yaşam Alanı
 • Akustik Ara belleğe Alma
 • Bio Tasarım ve Sağlığımız

Yapılan araştırmalar binaların geniş yeşil alanlara sahip olduğu zaman binalarda yaşayan yada çalışanların sağlık ve refah düzeylerinin önemli ölçüde arttığını gösteriyor. Birçok tıbbi tesis, yeşil duvarları bu faydaları elde etmek için etkin, maliyet-etkin bir yol olarak birleştirmektedir.

Dikey Bahçe (dikey peyzaj ) nerelerde kullanılır

Dikey bahçe çok yönlüdür. Bunlar neredeyse tüm dikey yapıya (eski veya yeni) takılabilirler. Ayrıca, güzellik, ses geçirmezlik ve güvenlik sağlarlar.

Tipik kullanımlar şunları içerir:

 • Dış + iç Mekanlar
 • Perakende + Ofis Ortamları
 • Konut Projeleri
 • Endüstriyel Binalar
 • Tenis Kortu ve Golf sahaları
 • Oteller ve Restoranlar
 • Okullar ve Hastaneler
 • Kara yolu İyileştirmeleri
 • Park Yapılar
 • Çatı Üst bahçeleri

Dikey Bahçe Çeşitleri

Dikey Bahçe bitki türleri Dikey peyzaj “yeşil cepheler” den önemli derecede farklıdır.

Yeşil bir cephe, kök salmış bitki sarmallarını tutmak için bir kafes sistemi kullanır; Ancak dikey bir bahçede bitkiler duvar modüllerine dayalıdır, bu nedenle bitkiler suyunu ve besinlerini yerden değil , sistemden alırlar.

Dikey Bahçeler, yeşil cephelerden çok daha çeşitli bitkilere izin verir ayrıca uzun sarmaşıkların büyümesi için yıllarca beklemek zorunda değilsiniz.

Onları gerçek “Dikey Bahçeler” yaparak otlar ve besin bitkileri yetiştirebilirler.
Yaşayan Duvarların özel bir türü de yaşayan istinat duvarıdır. Bunlar, üzerinde yerleşik bitkiler içeren eğimli istinat duvarlarıdır., çiçekler, yeşillikler, şifalı bitkiler, yiyecek bitkileri gibi çok çeşitli bitkiler kullanabilirsiniz.

Dikey peyzaj için Duvar da hangi yapı?

Dikey bahçelerdeki Bitkiler duvarda sağlam bir temel üzerinde durabilmelidir. Genel bir kural olarak, Hindistan cevizi yünü, keçe, cam yünü ve hatta saman çevre dostudur ancak sağlam bir yapı için güvenli bir şekilde tutacak ahşap veya demir bir çerçeve hazırlamanız gerekir. Bunlar, bitkilerinizi yeşil duvarınıza sabitlenen desteklerdir.

Bitkileriniz için su

Dikey bahçeler suya ihtiyaç duyar. Sulama sistemi kurmadan bir bitki duvarı oluşturamazsınız. Su temini için, yapınızın üstüne yerleştireceğiniz delinmiş bir boru hazırlayın. Bu, suyun akmasına izin verecektir, ayrıca suyun dolaşması gerekir.

Bazı dikey bahçe sistemleri altta bir su tahliye tavası içerir. Duvarın dibinde kurulu atıkları ve bitki kökleri vasıtasıyla beslemek için bitki havuzu içermektedir . Bu su kapalı devrede dolaşır ve yapının tepesinde bırakır.

Hangi bitkileri kullanmak gerekir

Şimdi bitkilerini seçeceksiniz. Bütün bitkiler için kural aynıdır.

Bitkilerinizi, yetiştirdiğiniz çevreye göre seçmelisiniz.Dikey peyzajınızda  Parlak tavanlar altında gölgeyi seven bir bitki koyulmaz. Neden ficus pulmilla, calocephalus, tillandsia anita, platycerium veya hatta bir begonya koymamak gerekir .

Hayal gücünüz ve estetik anlayışınız en önemli yardımcınız olacaktır. Burada yapılması gereken ise birlikte büyüyecek bitki türlerinin bir araya getirilmesidir .. Bu nedenle dikey bahçenizde  daha küçük bitkileri üste ve büyük bitkileri de en alttakilere yerleştirildiğinden emin olun.

Geniş bir yeşilin ortasında renkli çiçekleri konumlandırmaya çalışın. Ve böylece oturma odanızda veya cepheye karşı kolay ve estetik bir bahçe oluşturacaksınız.

Linke tıklayarak konu  hakkında daha detaylı bilgi alabilirsiniz 

Ayrıca :

SEO danışmanı ve web tasarımcısı. Dijital Pazarlama konusuna tutkuluyum, Şirketlere ve serbest çalışanlara, şirketlerinin internette dijital dönüşümünde yardımcı oluyorum. SEO ve web tasarımı konusundaki bilgilerimle şirketlerin internette görünürlüklerini kazanmalarını ve hedeflere ulaşmalarını sağlıyorum, ayrıca bilgilerimi insanlarla buradan paylaşmayı seviyorum ve önemsiyorum.