Doğru niş seçmek için Blogger Kılavuzu

Doğru niş seçmek , İnternet erişimi olan herkes bu günlerde blogcu olabilir. Bunun için para yatırmanız bile gerekmiyor – Emin, ücretli siteler veya eklentiler blog sürecinin tamamını daha kolay hale getiriyor, ancak ücretsiz olanlarla etkili bir şekilde çalışabilirsiniz.
Ancak, gerçekte göründüğü kadar kolaysa, neden bu kadar çok kişi başarılı blog yazarları olmakta başarısız oluyor?
Bunun için pek çok neden var: Hızlı bir şekilde vazgeçebilirler, sürekli olarak bloglamayla mücadele ederler, nasıl tanıtılacağını bilmiyorlar, vb. Bununla birlikte, bunun en yaygın nedenlerinden biri yanlış niş seçmektir.

doğru niş seçmek
doğru niş seçmek

Doğru niş seçmek için Blogger Kılavuzu

Neden ilk etapta bir blog nişine ihtiyacınız var?

nis seçmek
nis seçmek

İnternette çok fazla blog var ve insanların hepsini okuması imkansız. Dahası, hepsini okumak istemiyorlar – bunun yerine, belirli bir ihtiyacı yerine getirmek istiyorlar. Bu ihtiyaçlar farklıdır: bazıları belirli bir konu hakkında daha fazla bilgi edinmek isterler, bazıları belirli bir alanda nasıl başarılı olacaklarını öğrenmek isterler, bazıları ipuçlarını, cankurtaranları ve öğreticileri ararlar ve bazıları sadece kendilerini eğlendirmek isterler.
Bu ihtiyaç ne olursa olsun, bu okuyucuların sizinle birlikte kalmasını ve zamanla sadık takipçileriniz olmasını istiyorsanız blogunuzun bunu karşılaması gerekir. İşte bu yüzden niş içermeyen pek çok blog popüler olmayı başaramıyor.
Ziyaretçiler gelip sizi birçok farklı konuda takp ederken büyük olasılıkla kalmak istemezler. Sonuçta, bu konular size ilginç gelse bile, okuyuculara ilginç görünmeyecektir.
Tabii ki, bunu yapmak istemezseniz, sadece bir nişe bağlı kalmanız gerektiği anlamına gelmez. Bazı insanlar birden fazla niş seçerler ve blogları hala başarılı olur. Buradaki anahtar, benzer şekilde görünen nişler ve (veya) hedef kitlenize hitap etmektir. Örneğin, moda ve makyaj gayet iyi çalışır, makyaj ve iş muhtemelen etkili olmaz. doğru niş seçmek için bunas dikkat etmelisiniz .
Nasıl bir blog niş seçilmelidir?

Çevrimiçi bulunabilir doğru niş seçmek için çok fazla ipucu var. Ancak, bu yazıda, temellere sadık kalacağım.
Mükemmel niş şöyle olmalı:
1) Tutkulu olduğun kişi;
2) Deneyimlediğiniz kişi;
3) Kârlı olanı.
Bütün bu parçaları size daha fazla açıklayayım.
Tutku önemlidir.
Tutku duyduğunuz bir niş seçmek, alabileceğiniz en tipik tavsiyedir – ancak kesinlikle dinlemeniz gereken bir tavsiyedir.
Bir şey hakkında tutkulu olduğunuzda, bir blog yazısı yazmaktan en son trendleri araştırmaya kadar tüm sürecin tadını çıkaracaksınız. Bu niş ile ilgili bloglardan sıkılmayacaksınız ve yayınlarınız harika görünecek.
İzleyici, belirli bir niş hakkında tutkulu olup olmadığını bilmiyor olsa da, bunu yazılarınızda kesinlikle hissedilebilirler. Bu, çoğu için soyut bir şey gibi görünebilir, ama aslında işe yarıyor.
Bir şey hakkında yazdığın zaman, yazınızdan bunu tutku ile yazıp yazmadığınız anlaşılır ,
Gerçek tutkunun ne olduğunu bilmiyor musun? Hobilerinizi ve yapmayı sevdiğiniz şeyleri düşünün. Kendinize basit bir soru sorun: belirli bir konu hakkında 500 kitap okuyabiliyor ve yine de hoşuna gider miydi? Cevap “Evet” ise, bu büyük olasılıkla tutkunuzdur.
Sadece onu sevmek zorunda değil, aynı zamanda bunu da bilmelisin.
Bir şey hakkında tutkulu olmak harika olsa da, blogl söz konusu olduğunda hala yeterli değil. Sadece sade bir coşkuyla sonuca varamazsınız: okuyuculara değerli bir şey sunabilmeniz gerekir. Ve blog niş hakkında bildiğiniz her şey temel şeyler olduğunda zor hatta imkansız olabilir.
Öte yandan, başlamak için gerçek bir uzman olmanız gerekmez. Öğrenmeye hazırsanız ve buna çok zaman ayırabiliyorsanız, bu alanda hızla daha deneyimli olabilirsiniz. Yani ya size çok tanıdık olan bir niş seçin ya da hızlı bir şekilde geliştirebileceğiniz birini seçin.
İkinci türe ait olduğunu düşünüyorsanız, kontrol etmek için iyi bir yol var. Belirli bir niş ile ilgili gelecek blogunuz için 10 olası konu yazmayı deneyin. Bunu hızlı bir şekilde yapabiliyorsanız, büyük olasılıkla gelecekte sorun yaşamayacaksınız. Bununla birlikte, eğer onunla uğraşırsan, o zaman belki odaklanman gereken niş değildir.
Para kazanabilmelisin.
Tabii ki, bu her zaman böyle değildir. Bloglamayı bir hobi olarak gören ve yardımı ile para kazanma niyetinde olmayan insanlar var. Ancak, hedefiniz blogunuzu gelecekte para kazanmaksa, bir niş seçerken bunu aklınızda bulundurmalısınız.
Size ilginç gelebilecek ancak para kazanması zor olacak nişler var. Bazıları çok dar ve bazılarında rekabet çok yüksek. Son bir seçim yapmadan önce bunun üzerinde biraz araştırma yapmak zorundasınız.
İnsanların nişlerinde nasıl yazdıklarını görün, para kazanın ve aynı şeyi yapıp yapamayacağınızı düşünün. Ürünleri düşünün, kendi profesyonel hedeflerinizi satabilecek ve geliştirebileceksiniz. Örneğin, bazı blog yazarları kendi kurslarını kendi bloglarının yardımıyla tanıtmak isteyebilirler. Bazıları ise bir şeyler satmak isteyebilir. Farklı nişlerle farklı çalışır, bu yüzden bunu aklınızda bulundurun.
Bunu bitirmek
Bir blogcu olarak başarılı olmak istiyorsanız doğru niş seçmek çok önemlidir. Bir blog köşesi blogunuza göz atan ziyaretçi sayısını daraltırken, aynı zamanda kalmasını da kolaylaştırır. Belirli bir hedef kitlenin oluşturulmasına yardımcı olur ve bir şekilde blogunuzdan alabileceğiniz geliri tanımlar.
Bir niş seçerken, bunun bildiğiniz ve beğendiğiniz bir şey olması gerektiğini ve para kazanabileceğiniz bir şey olması gerektiğini unutmayın (hedef hedefiniz buysa). Umarım bu ipuçları doğru niş seçmenize yardımcı olur ve size iyi şanslar dilerim!

Ayrıca :

SEO Temelleri: Yeni Başlayanlar İçin En İyi SEO Eğitimi 2018

SEO Rehberi: En iyi Off-page SEO Teknikleri 2018

Site trafiği artırmanın başlıca yolları

Başarılı içerik yazarının sırları

 

SEO danışmanı ve web tasarımcısı. Dijital Pazarlama konusuna tutkuluyum, Şirketlere ve serbest çalışanlara, şirketlerinin internette dijital dönüşümünde yardımcı oluyorum. SEO ve web tasarımı konusundaki bilgilerimle şirketlerin internette görünürlüklerini kazanmalarını ve hedeflere ulaşmalarını sağlıyorum, ayrıca bilgilerimi insanlarla buradan paylaşmayı seviyorum ve önemsiyorum.