Hayatınızı Yönetmek İstiyorsanız, Duygu Kontrolünü Sağlamalısınız

Duygu kontrolü yerine duyguları “iyi hissettirir” ve “kötü hissettirir”, “iyi hissettirmez” veya “iyi gelir” şeklinde organize etmek gerekir .  Duyguları tarafından kontrol edilen insanlar sadece en rahat hissettikleri şeyi yapma eğilimindedirler. 

Duygu Kontrolü
Duygu Kontrolü

Duyguları kontrol etmek , Duyguları Organize Etmek

Sınavlara çalışmak iyi hissetmiyor ama iyidir. İyileştirme iyi hissettiriyor ama iyi değildir. Aynı mantık pek çok şey için de geçerlidir: sağlıklı bir öğle yemeği sonrası spor yapmak için spor salonuna gidin, yada annenizi arayın. 

Duygularının hareketlerini kontrol etmesine izin verirsen, hayatında asla ilerleyemezsin. Niçin aynı kalıpları, alışkanlıkları ve sağlıksız ilişkileri araştırdığınızı merak ediyorsunuz.

Bunun nedeni, ne yapmanız gerektiği ve nasıl düşünmeniz gerektiği ile ilgili olarak nasıl hissettiğinizi veya nasıl işlediğinizi öğrenme isteğinizdir.

Duygu kontrolü için Duygularınızı düzenleyerek, onları bir bağlamda yeni kalıplarına yerleştiriyorsunuz. Nereden geldiklerini, size hizmet edip etmediklerini ve size ne anlatmaya çalıştıklarını öğreniyorsunuz. 

Duygularınızın bilincinde olabilirsiniz, fakat sadece onları farketmeniz hayatınızı yönlendirmenize yardımcı olmayacaktır. Bunu yapmak için onları tanıyabilmek ve sonra onları yerleştirmeniz gerekir, ve daha sonra  bunları kendi yararınıza kullanmanız .

Duyguları kontrol etmek
Duyguları kontrol etmek

 

1Duygu Kontrolü için İşe nasıl başlayabilirsiniz:

Duygularınızın bir etki noktası listesi yapın.

Gerekirse, sabah uyandığında ve sahip olduğunuz çeşitli duyguları ve düşünceleri açıklayan bir not listesi yazınız. Bazıları çelişkili ise sorun yok. Listeniz şöyle görünebilir: “Bugün gerçekten çok yorgunum ve tükendim ve işe gitmeyi sevmiyorum.” Ardından: “Bu büyük projeyi tamamlama konusunda heyecanlı hissediyorum ve hafta sonu gezisi için. İşimi o zamandan önce yapmak istiyorum.”

Farklı ihtiyaçlarınızı onurlandırmak için gününüzü yapılandırın.

Sadece projeyi zorlamaya çalışmak yerine, yılmış hissediyorsanız, belki birkaç saatliğine çalışmayı ve daha sonra kendinize zaman ayırmak için erken yola çıkmayı düşünebilirsiniz. İnsanlar genellikle gerçekçi olmayan “hep ya hiç” zihniyetiyle yaşarlar. Yılmış hissederlerse, bir tatile ihtiyaçları vardır. İlham alsalarsa, 12 saat ara vermeden mola vermeleri gerekir. Sürdürülebilir bir çözüm değildir.

“Endişelenmek” listesini yapın.

 Bir kişisel bilgisayarınızda veya telofonunuzda endişelenmeniz gereken şeylerin devam eden bir listesini yapın. Gününüzde ortaya çıkan her şeyi ve sizi rahatsız eden her şeyi not alın.

Aklınıza takılan bir şey varsa, özel bir not alın. Oturup listeyi incelemek için bir zaman belirleyin. Bunu yaptığınızda, çoğunun saçmalık olduğunu anlayacaksınız. Ancak, dikkat etmeniz gereken birkaç nokta mutlaka vardır.

Ruminasyon (düşüncelere takılmak ) yapmak yerine, sizi rahatsız eden şeyleri çözmek veya çözmek için bir eylem planı hazırlayın. Sonunda, hem sizin üzerinize ağırlık verenleri ele alarak hem de endişelerinizin ne kadar önemsiz ve alakasız olduğunu anlayarak güven kazanacaksınız.

Duyguları kontrol etmek için Duygularınızı yazarak ve nereden geldiklerini, size hizmet edip etmediklerini ve onlar hakkında neler yapabileceğinizi belirleyerek, kendinizi neyi kontrol edebileceğiniz ile neyi kontrol edebileceğiniz arasındaki farkı “fark etme bilgeliği” olarak adlandırılan şeyi öğretirsiniz. yapamazsın. 

Bununla birlikte, tüm bunlar uzun vadeli hedeflerinizin ne olduğu konusunda net bir fikir sahibi olmadıkça sadece bu kadar etkili olabilir.

2Duygu Kontrolü için Uzun vadeli hedefleri belirlemek

Duygularınızı organize etmenin önemli bir parçasıdır, çünkü uzun vadede ne istediğinizi anlamadan, acı çekmeye ne değer olduğunu bilmeyeceksiniz.

 İyi hissetmeyen rahatsız edici bir duyguyu neyin iyi  hissetmediğini anlamak mümkün  olmayacaktır  İnsanlar hayatta başarılı olup olmadıklarını merak ettikleri zaman, başkalarının ölçümlerini kendilerine not etmek için ulaşırlar. 

Karşılaştırma yaparak, iyi durumda olup olmadıklarını anlarlar, ki bu da başarınızın diğer insanlartarafından belirlendiği anlamına gelir  .

İğneler, bunun gerçekleşmesini sağlamaz. Bunun yerine, hayatınız için ne istediğinizi açıkça anlatın. Hedefler sosyal, finansal, profesyonel ve kişisel olmalıdır.

Anlık arzularınız doğrultusunda hareket ediyorsanız, yerine getirilmemiş olduğunuzu fark edinceye kadar mutlu olursunuz. Uzun vadeli hedeflerinize uygun davranıyorsanız, daha az rahat olabilirsiniz, ancak buna değecektir. Hayat, acı çekmeye değer olanı tanımlayan bir oyundur.

Duygularınız organize edildikten sonra, yaşamınızda gerçek bir çok değişim gerçekleşecektir çünkü siz kendinizi duygu ile harekete geçiriyorsunuz. 

Hayatınızda bir değişim yaratmak için duygularınızı kullanıyorsunuz, ya da diğer yandan, rahatsız edici olan şeylerle devam etmenize yardımcı olacak önemli, değerli hedefler kullanıyorsunuz. Bu süreçte, rahatsızlığın düşman olmadığını öğrenirsiniz.

3Duygu  Kontrolü ve  Onları Organize etmenin temeli

Duygularınızı organize etmek, Bilişsel Davranışçı Terapisinde( CBT) öğrenilenlere benzemektedir, ancak çoğu insan semptomları kontrol altına alınamayacak kadar ya da yardımı gerektirecek kadar aşırı olana kadar bu tür bir tedaviyi fiilen aramaz. Bu utanç verici çünkü birçok prensip insanlara bu noktaya gelmeden önce  yardımcı olabilir  . İşte bunun temeli:

Hayatınızdaki sorunları tanımlayın. 

İlk adım neyin yanlış olduğunu ve sizi bu kadar derinden rahatsız eden şeyleri tanımak. Bu olmadan ilerleme kaydedilemez.

Bu sorunları çevreleyen düşüncelerin, duyguların ve inançların farkında olun. 

Daha sonra hastalar, problemleri çevreleyen düşüncelerin ve duyguların, ya yanlış dernekler ya da varsayımlarla ya da en azından onları yapıcı eylemde bulunmalarını engelleyerek sorunları nasıl yarattığını  öğrenirler  .

Olumsuz düşünceler Yanlış düşünmeyi tanımlar. 

Olumsuz düşünceler çoğu zaman gerçekliği yansıtmaz. Duygularınız tarafından şişirilen, neler olup bittiği hakkında yanlış ya da dışlanmış fikirlerdir.

Yanlış düşünme kalıplarını düzeltin. 

 Yeni kalıplar ve düşünme çizgileri yaratarak, hayatınızı ilk önce nasıl gördüğünü ve yorumladığınızı değiştirebilirsiniz.

Bu, elbette, Merkez de neler olup bittiğinin çok basitleştirilmiş bir versiyonudur, ancak asıl amacın, Duygu kontrolü olmalıdır, organize etmenize, kaynaklarını tanımlamanıza ve bu dürtüleri sizin lehinize düzeltmenize ya da kullanmanıza yardımcı olmasıdır. Hayatta başarılı olan insanlar, duyguları tarafından kontrol edilmezler, fakat onları bastırmaz veya görmezden de gelimezler. 

Duygularımız, gerçekten ihtiyacımız olan ve istediğimiz şeyleri bize iletmek için tasarlanmış bir sinyalleme sistemidir. Onları dinleyemediğimiz için daha iyi değiliz, ama aynı zamanda, analiz veya müdahale olmaksızın her şeyi kontrol etmelerine izin verirsek, takılıp kaldırız.

Ayrıca

Babaların çocuk gelişimi üzerindeki etkisi neden ısrarla yok sayılır

Sabah kalkmanın dört yolu

SEO danışmanı ve web tasarımcısı. Dijital Pazarlama konusuna tutkuluyum, Şirketlere ve serbest çalışanlara, şirketlerinin internette dijital dönüşümünde yardımcı oluyorum. SEO ve web tasarımı konusundaki bilgilerimle şirketlerin internette görünürlüklerini kazanmalarını ve hedeflere ulaşmalarını sağlıyorum, ayrıca bilgilerimi insanlarla buradan paylaşmayı seviyorum ve önemsiyorum.