Ana sayfa Aile Grip aşısı hakkında ailenin bilmesi gereken 8 şey

Grip aşısı hakkında ailenin bilmesi gereken 8 şey

 

Grip aşısı hakkında ailelerin bilmesi gerekli 8 şey
Grip aşısı hakkında ailelerin bilmesi gerekli 8 şey

 

Grip aşısı için Doktorlar, grip mevsimi başlamadan önce çocukları neden aşılamamız gerektiğini açıklıyor

Grip aşısını çocuklara neden vermemiz gerekiyor?

Mediclinic Al Sufouh Uzman Çocuk Doktoru Nivin Emam şöyle diyor:

“Son birkaç yılda, salgın seviyelere ulaşan ve dünyadaki binlerce insanın ölümüne yol açan grip salgınları yaşandı. Bu salgınlar, bu virüslere bağışıklığı olmayan insanları enfekte eden yeni grip virüsü suşlarının ortaya çıkmasından kaynaklandı

 

 

Çocuk grip olursa, aşı ciddi şekilde hastalanmasını veya yaşamı tehdit edici komplikasyonlar geliştirmesini önleyecektir.

– Dr Nivin Emam, Uzman Çocuk Doktoru, Mediclinic Al Sufouh
“Bebekler ve çocuklar, yaşlı ve yetişkinler, hamile kadınlar ve astım ya da diğer akciğer hastalığı türleri gibi sağlık sorunları olan insanlar, griple ilgili komplikasyon gelişme riski daha yüksektir. “Gripten korunmanın en etkili yolu, grip aşısı olmaktır. El yıkama gibi basit enfeksiyon kontrol önlemlerinin kullanılması da yardımcı olur. Çocuk gribe yakalanırsa, aşı ciddi şekilde hastalanmasını veya yaşamı tehdit edici komplikasyonlar geliştirmesini önleyecektir. ”

2019-2020 gribi aşısı hangi virüslere karşı koruyacak? ?

Dubai’deki Medcare Kadın ve Çocuk Hastanesi Uzman Çocuk Doktoru Dr. Reham Gamaleldine şöyle diyor: 

“Grip virüsleri sürekli değişiyor ve gelişiyor. Bu nedenle, önceki mevsimdeki en son yaygın suşlara bağlı olarak her yeni grip mevsiminde güncellenmiş bir aşı vardır. Grip aşıları, H1N1 ve H2N3 gibi kritik etkli olanlar dahil olmak üzere üç veya dört dolaşımdaki virüse karşı koruma sağlar.

Grip aşısının çocuklarda yan etkileri nelerdir?

Dr Emam diyor ki 

“Grip aşısı genellikle herhangi bir ciddi yan etkiye neden olmamakla birlikte, çocuğun vurulduktan sonra hafif ateşi, baş ağrısı veya vücut ağrıları olabilir. Ayrıca enjeksiyon noktasında hafif bir şişlik, kızarıklık veya acı hissedebilirler. Bununla birlikte, bu sorunlar bir veya iki gün içinde kayboluyor. Çok nadir durumlarda, bir çocuk alerjik reaksiyonlar geliştirebilir. ”

Grip aşısı için önerilen yaş nedir?

Rouba Manachi, Uzman Çocuk Doktoru, 

“Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri’ne (CDC) göre, altı ay ve daha büyük yaştaki tüm kişiler nadir istisnalarla yıllık grip aşısı olabilirler. Grip aşısı olamayacaklar ise altı aydan küçük çocuklar ve grip aşısı ya da aşıdaki herhangi bir bileşen (ler) in ağır, yaşamı tehdit edici alerjileri olan kişilerdir. ”

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri’ne (CDC) göre, altı ay ve daha büyük yaştaki herkes nadir istisnalarla yıllık grip aşısı olabilir.

– Dr Rouba Manachi, Uzman çocuk doktoru,

Grip aşısı uygulamak için en iyi zaman nedir?

Dr Emam diyor ki 

“Çocuğu kış başlamadan önce veya aşı bölgenizde mevcut olur olmaz aşılayın. CDC, insanların Ekim ayı sonuna kadar aşı yaptırmasını tavsiye ediyor. Aşıyı daha sonra almak, çocuğa hastalıktan koruma da sağlayabilir. ”

Oğlum bu yılın başlarında son grip aşısı oldu. Eylül ayında hala aşıya ihtiyacı var mı?

Manachi diyor ki 

“Evet, 2019-20 grip sezonu için dolaşımdaki grip virüslerine karşı bağışıklığını geliştirmek için bu ay veya Ekim ayının sonuna kadar grip aşısı yapması gerekiyor.”

Neden bazı çocuklar yılda iki kez grip aşısına ihtiyaç duyarlar?

Dr Gamaleldine diyor ki

“Altı aydan sekiz yaşına kadar bazı çocukların tam koruma için iki doz grip aşısına ihtiyacı olabilir. İlk kez aşılanan çocukların, iki doz arasında en az dört hafta boşluk bırakacak şekilde iki doz grip aşısına ihtiyacı olacaktır. ”

Çocuklar grip aşısı olduktan sonra bile üşür ve ateşlenirler. Bu, aşının etkisiz olduğu anlamına mı geliyor?

Manachi diyor ki

“Aşı, gripten korunmada yüzde 90’a kadar etkili olabilir. Aşının gribi tamamen önleyemediği durumlarda bile, hastalığın şiddetini ve ciddi komplikasyon risklerini azaltabilir. Soğuk algınlığı grip benzeri semptomlara neden olur. Yani çocuğunuzun grip olduğunu düşünebilirsiniz, ancak aslında olmamıştır. ”

Alıntıdır gulfngulfnews.com

Ayrıca sağlık kategorisinde diger başlıklarımızı da gözden geçirebilirsiniz

Domatesle Sivilce Tedavisi
Bitkisel ilaçlar: Maydanozun Faydaları ve kürü
Sabah erken ve zinde kalkmak için 4 yol
Karaciğeri detoks etmek için gerekli 9 gıda
Kil Maskesi: Rhassoul, ayrıca Ghassoul veya Rassoul
Hayatınızı Yönetmek İstiyorsanız, Duygularınızı Organize Etmeyi Öğrenin
Sırt ağrılarından kurtulmak için Tetik noktaları na masaj yapmak.
 Leke giderici kremlerin en etkilileri hangileridir ?