Kızılcığın Faydaları ve Kızılcık hakkında yanlış bilinenler

Kızılcığın Faydaları
Kızılcığın Faydaları

Kızılcığın faydaları nelerdir , kızıılcık hangi hastalıklara iyi gelir çıklamadan önce internette kızılcığın faydalarını araştırırken yanlış bilgilerden ve bu biligilerin kaynaklarından söz etmek isterim.

Kızılcık hakkında yanlış bilinenler

Genellikle kızılcık meyvesi Türkçeye çevirisinde cranberry yani vaccinium macrocarpon türkçesi Turna yemişi meyvesi ile karıştırılır , bu yüzdende genel olarak kızılcığın faydalarını anlatan  web sitelerin de turna yemişinin  faydaları anlatılır ve bu siteler kızılcık için doğru olmayan bilgiler içermektedir. Aslında kızılcık Cornelian Cherry yani Latincesi Cornus mas dır.  Cornaceae ( kızılcık ağacı ) ailesinin bu üyesinin latince ismi  Cornus mas dır.

Kızılcığın Künyesi

Latince isimleriCornus officinalis Fructus corni officinalis Cortex / Ramulus
Çince adıshan zhu yu
Diğer adı: cornus berry

Kızılcık( Cornus mas), Orta ve Güney Avrupa’dan Kafkasya ya kadar  geniş bir bantta yetişir ve geleneksel tıpta bitkisel ilaç olarak kullanılır.

Kızılcığın Faydaları

1Dizanteri ve diyare ilacı

Kızılcık geleneksel olarak, yüksek tanen içeriğinin bir sonucu olan güçlü büzücü etki nedeniyle dizanteri ve ishali tedavi etmek için kullanılmıştır. Kuru ağız hissi , ayva yerken , Trabzon hurması , sapodilla veya Cornelian Cherry yerken büzücü tanenlerin dokuları büzüşmesi veya büzülmesi sonucu oluşur. Bu, sıvı tahliyesini sınırlandırır ve ishal veya dizanteriden iyileşmeye doğru ilk adımı gösterir.

2Böbrek fonksiyonunu destekler

Geleneksel Çin tıbbına göre, kızılcık  verimli bir diüretiktir ( söktürücü). Normal böbrek fonksiyonlarını destekleyen, yüksek tansiyonun (hipertansiyon) azaltılmasına yardımcı olan ve detoksifikasyonunu destekleyen bir işlem olan idrar üretimini uyarabildiği anlamına gelir.

3Etkileyici antibakteriyel ve antiviral özellikler

Kızılcığın faydalarından biride , güçlü bir doğal antienflamatuar, antiviral ve antibakteriyel madde olan yüksek miktarda C vitamini içermesi nedeniyle soğuk algınlığı ve grip önleme için idealdir. Bir kişinin bu sağlık yararlarından yararlanabilmesi için, kızılcık  çiğ tüketilmesi gerekir (pişirme ısısı C vitamini yok eder). Diğer bir c vitamini deposu olan domatesin faydaları için Domatesle Sivilce Tedavisi inceleyebilirsiniz.

4Zengin antioksidan içeriği

Çoğu meyvede olduğu gibi, kızılcık meyvesi, serbest radikal moleküllerden serbest radikal hasarına karşı koruma sağlayan ve kronik hastalıklara karşı koruyan çok miktarda antioksidan içerir.

5Doğal hepato (karaciğer pankreas safra kesesi )koruyucu

Kızılcık  özellikleri ve sağlık yararları üzerine yapılan araştırmalar, meyvelerin düzenli tüketilmesinin, güçlü bir hepato-koruyucu eylem uygulayarak karaciğer fonksiyonunu iyileştirir.

6Mükemmel tonik

Kızılcık meyveleri, yüksek mineral içeriğinden dolayı mükemmel restoratif özelliklere sahiptir. Kalsiyum, potasyum, bakır, demir, manganez, çinko ve iyi bir sodyum kaynağı bakımından zengin olan kızılcık, hastalıktan sonra iyileşmeyi teşvik eder (örneğin, kızılcık meyve suyu içmek, daha şiddetli bir ishal olayından sonra iyileşmeyi hızlandırabilir).

7Kızılcığın Ateroskleroz (Damar Sertliği) Üzerine Etkileri

Kızılcığın faydalarından biride Diğer nutrasötiklere benzer olan kızılcık damar sertliğine ( ateroskleroz ) karşı olumlu etkilere sahiptir.

Kızılcığın geleneksel kullanımları ve faydaları

 • Meyve aşırı kanama durumunda vücut kaslarının veya dokularının kasılmasına neden olan bir büzücüdür.
 • Ayrıca ateşin etkisini azaltmada yardımcı olan ve vücut ısısını normale düşüren bir febrifüttür (ateş düşürücü).
 • Kabuk ve meyveler de besleyicidir ve vücudun kaybolan besinlerinin geri kazanılmasına yardımcı olur .
 • Meyvenin büzücü özelliği, aynı zamanda kolera tedavisinde de kullanıldığı gibi bağırsak şikayetleri ve ateş için iyi bir tedavi işlevi görür.
 • Kızılcık çiçekleri, ishal tedavisinde kullanılır.
 • Kızılcık meyvesinden çıkarılan meyve suyunun içilmesi de şiddetli ishal krizinden sonra iyileşmeyi artırabilir.
 • Kızılcık yemek de böbreklerin çalışmasını teşvik eder.
 • Bu meyvenin tüketimi idrar üretimini desteklemeye yardımcı olarak böbreklerin normal çalışmasını desteklemektedir.

Kızılcığın Faydaları devamı

 • Kızılcık ayrıca yüksek tansiyonun düşürülmesine yardımcı olur ve hipertansiyondan muzdarip insanlar için faydalıdır.
 • Dahası, bu meyveye benzer meyveler ayrıca tüm vücudun detoksifikasyonunu da teşvik eder.
 • Bu meyveye benzer meyvenin, çok güçlü bir doğal antiviral, antibakteriyel ve anti-enflamatuar (iltihap giiderici) madde olan yüksek C vitamini seviyelerini içerdiği için, soğuk algınlığı ve gripten korunmak için mükemmel olduğuna inanılmaktadır.
 • Bu meyveler ayrıca kolera tedavisi için de kullanılır.
 • Geleneksel tıp pratisyenleri sıklıkla düzenli olarak Kızılcık tüketilmesini önermektedir, çünkü bunlar ayrıca antihistamin ve anti-diyabetik ajan olarak kabul edilmektedir.
 • Kızılcık çiçekleri özellikle sırt ve diz ağrıları, baş dönmesi, menstrüel (adetsel) kramplar ve nevrasteni tedavisinde iyidir.
 • Bedensel sıvıları baskılayan bütün şifalı bitkiler (hatta aşırı miktarda olanlar) gibi, tonik veya detoksifiye edici şifalı otlar kullanılmadan kullanıldığında semptomların kötüleşmesine yol açar veya uzatır.
 • Meyve antibakteriyel, antifungal, hipotansif, antitümör, büzücü, idrar söktürücü, hepatik ve toniktir.

Kızılcığın Faydaları üzerine genel bilgiler

 • Geleneksel bitkisel tıp uygulaması olarak , hazımsızlık ve şeker hastalığı , romatizmalı ağrı, spesifik olmayan cilt ve idrar yolu enfeksiyonları ve karaciğer hastalıklarının reçetesiz (OTC) bitkisel tıbbi formundaki tedavisinde,  şişlik iltihap önleyici ( anti-enflamatuar) ve diyabet ( hipoglisemik) karşıtı  özelliklerini kullanır.
 • Kızılcık geleneksel Çin tıbbında uzun bir kullanım geçmişine sahiptir, direnç sağlayıp vucudu korumak, böbrekleri tonlandırmak ve sperm kalitesini arttırmak için kullanılır
 • Kızılcığın faydaları olumlu özelliklerinden kaynaklanmaktadır, temel olarak taze kızılcık meyvesi , portakalların iki katı kadar askorbik asit yani C vitmini içerir;
 • Erik, armut ve elmadan elde edilen diğer meyve suları ile karşılaştırıldığında, kızılcık suyu, diğer meyve sularından 10 kat daha yüksek seviyelerde kalsiyum içerir;
 • Kızılcığın  potasyum ve magnezyum içeriği yüksektir, ancak sodyum ve bakır, demir gibi diğer gerekli minerallerde düşüktür; kızılcıkta  organik asitler, tanen, yani tannik asit , antosiyaninler, ve diğer antioksidanlar açısından aşırı zengindir

Kızılcık Üzerine Araştırmalar

Yeni anti-enflamatuar (iltihap önleyici) ve antioksidan bileşik kaynaklarına ilgi son zamanlarda önemli bir araştırma konusu haline geldi. Çok çeşitli biyolojik ve farmakolojik özellikler sergileyen önemli miktarlarda fenolik bileşikleri ve vitaminleri içeren kızılcık meyvesi , damar sertliğine (ateroskleroza) karşı savaşabilecek umut verici bir kaynağı temsil edebilir.

Kızılcık’daki Aktif Antiaterosklerotik Bileşikler

Kızılcık meyve içeriği bölgeye ve gen yapısına  bağlı olarak

 • % 0.1-0.3 yağ ,% 0.4 protein,% 21.7 karbonhidrat,% 0.8 kül,% 0.5 diyet lifi,% 6.6–25.2 toplam şeker, (% 33.1-43.1) değişmiştir. fruktoz ve% 53.6-63.1 glukoz),% 4.22-223.01 indirgen şeker ve 14.96–38.87 mg / 100 g C vitamini ve ayrıca 15 amino asit
 • kızılcık suyu, erik, armut veya elma sularında 10 kat fazla yüksek seviyede kalsiyum (323 mg / L) ve benzer miktarda potasyum, sodyum, çinko ve magnezyum içerirken, bakır seviyesi önemli ölçüde düşüktür . Buda kızılcığın faydalarını arttırır.
 • Kızılcık meyvesinin, tanenleri (131.51-601.2 mg / L), organik asitleri (% 4.6-7.4), antosiyanini, yağ asitlerini, flavonoidleri ve en azından dahil olmak üzere biyolojik etkiye sahip çok çeşitli fitokimyasalları içerdiği bulunmuştur.

Kaynaklarlar

Kızılcığın Faydaları konusunu yazarken faydalandığımız kaynaklar:

1. PMC Cornus mas  ve  Cornus Officinalis – Geleneksel Olarak Kullanılan İki Tıbbi Bitkinin Analizleri ve Farklılıkları .

2. Wolf PL. Biochemical diagnosis of liver disease. Indian J Clin Biochem. 1999;14(1):59–90. doi: 10.1007/BF02869152. [PMC free article] [PubMed] [CrossRef] [Google Scholar]

3. Poli G, Parola M. Oxidative damage and fibrogenesis. Free Radic Biol Med. 1997;22(1-2):287–305.[PubMed] [Google Scholar]

4. Sies H. Strategies of antioxidant defense. Eur J Biochem. 1993;215(2):213–9. [PubMed] [Google Scholar]

5. Valko M, Leibfritz D, Moncol J, Cronin MT, Mazur M, Telser J. Free radicals and antioxidants in normal physiological functions and human disease. Int J Biochem Cell Biol. 2007;39(1):44–84. doi: 10.1016/j.biocel.2006.07.001. [PubMed] [CrossRef] [Google Scholar]

6. Brattin WJ, Glende EA, Jr., Recknagel RO. Pathological mechanisms in carbon tetrachloride hepatotoxicity. J Free Radic Biol Med. 1985;1(1):27–38. [PubMed] [Google Scholar]

7. Rechnagel RO, Glende EA., Jr. Karbon

SEO danışmanı ve web tasarımcısı. Dijital Pazarlama konusuna tutkuluyum, Şirketlere ve serbest çalışanlara, şirketlerinin internette dijital dönüşümünde yardımcı oluyorum. SEO ve web tasarımı konusundaki bilgilerimle şirketlerin internette görünürlüklerini kazanmalarını ve hedeflere ulaşmalarını sağlıyorum, ayrıca bilgilerimi insanlarla buradan paylaşmayı seviyorum ve önemsiyorum.