Saçınızı Yıkarken Farketmeden yaptığınız Saç Yıkama Hataları

Saç yıkamak kolay bir iş gibi görünüyor değilmi ? Ama gerçekte belirli rutinlerde saçlarımızı yıkamalıyız. Genelde insanlar saç yıkama hataları yaptıklarını farketmiyorlar bile . Bu tür hataların farkında mısınız?

Eğer değilseniz , işte siz ve diğerlerinin yaptığı ortak saç yıkama hataları neler olabilir bir göz atalım:

Yaygın Saç Yıkama Hataları

Saç Yıkama Hataları

Genel olarak yaptığımız saç yıkama hataları nelerdir ve neden bunları yapmamalıyız.

Günlük Saç Yıkama
Günlük Saç Yıkama

1Saç yıkama Hataları # 1: Saçları günlük olarak yıkamak  Sahip

Bu yapabileceğiniz en büyük saç yıkama hataları içerisindedir. Neden kafa derisini yıkayarak esansiyel doğal yağdan mahrum edelim? İklim durumu nemli olsa bile, günlük saç yıkama rutininden uzak durun.

Pahalı Bakım Ürünleri
Pahalı Bakım Ürünleri

2Hata # 2: Sadece Pahalı Saç Bakım Ürünlerini Kullanma

Bu bir tür efsanedir. Pahalı saç bakım ürünleri mutlaka en iyi anlamına gelmez . Unutmayın, pürüzsüz ve ipeksi saçlar, genetik bir nimettir. Saç yıkama ve kurutma alışkanlıklarını takip ederek saçlarınıza iyi bakabilirsiniz. Bu pahalı ürünlere bağımlılığınız da ortadan kaldırır.

Duşdan Önce Saçları Taramak

3Hata # 3 Saçları Yıkamadan Önce Fırçalamamak

Duş almadan önce saçları fırçalamak gerekir . Saç kökleri ıslakken zayıftır. Yıkarken saçları açıp yumuşatmaya çalışmak saç yıkama hataları içerisindedir ve  saç kırılması ve ayrılması sonucunda sağlam saç tellerine zarar verilmesi ile sonuçlanır. Duşdan önce fırçalamak saçınızı daha az kırılgan hale getirecektir.

Ilık Su Kullanmak

4Saç yıkama hataları # 4: Şampuan için ılık su Kullanmamak

Ilık su bir avantaja sahiptir. Kir ve ter nedeniyle tıkanmış kafa derisinde gözeneklerin açılmasına yardımcı olur. Böylelikle kir parçacıklarını şampuanlamak kolaylaşır.

Saç Kremi öncesi Kurutmak

5Hata # 5: Saç Kremi Uygulamadan Önce saçtaki fazla suyu azaltmak

Saç kremi, çok ıslak saçlarda etkili değildir . Yapılması gereken en ideal şey derin bakımdan (saç nemlendiricileri olarak da bilinir) uygulamadan önce saçtaki fazla suyu sıkarak atmaktır.

Saç Bakım Ürünleri Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Saç kremi, tellerinizi nemlendirmek içindir. Bu nedenle, kafa derisine uygulamak saçıızı yağlı yapacaktır ve saçlarınız saç dökülmesine daha yatkın hale gelecektir. Buna ek olarak, saç kremi ,saçınızı  kepeğe eğilimli hale getirerek saç derisi gözeneklerini tıkar.
  • Saçlara iyi bir bakım sağlamak için saçınızı kremledikten sonra durulamak için  yaklaşık 5-8 dakika arasında bekleyin.
  • Saç kremini soğuk suyla durulayın, çünkü saç kreminemlendirme ve parlatma için en iyi sonucu verir.
saçlarınızımı saç derinizimi yıkıyorsunuz
saçlarınızımı saç derinizimi yıkıyorsunuz

6Saç yıkama hataları # 6: Saçlarınızı mı, Saç Derinizi mi Yıkıyorsunuz?

Bu gerçekten bir milyon liralık soru. Genellikle insanlar saç uçlarına şampuan uygularlar ve saç derisini ihmal ederler. Bu çok büyük hatadır , kafa derinizin üzerinde bakteri birikmesine izin veriyorsunuz demektir. Kesintisiz olarak saç ve saç derisine iyi bakın. Saç derinize dikkatlice masaj yapın, çünkü sağlıklı saç derisi saçların sağlıklı büyümesi için katalizördür.

7Hata # 7: Saç yıkarken Saçlarınızı Topuz Yapmayın?

şampuanlarken Saçlarınızı topuz haline getirmeyin . Saç aralarının ve saç derinizin yeterince yıkanmamasına sebep olursunuz

Saç Yıkama Hataları
Yıkadıktan Sonra Saçı ovalayarak kurutma

8Saç yıkama Hataları # 8: Yıkadıktan Sonra Saçı ovalayarak kurutmamalısınız

Yaygın saç yıkama hataları içerisinde  saçınızı sert şekilde havlu ile ovalak da vardır.  Saçınızı bir havluyla ovalamak, tüm bu sürtünme sayesinde saç kırılmalarına, yani saç dökülmesine de neden olabilirsiniz . .

Sonuç olarak Saç yıkama tavsiyelerimiz. 

  • Saçınıza ve saç derinize uygun saç bakım ürünleri kullanın , çünkü gereksiniminiz başkaları ile eşleşmeyebilir. Size söylenenleri sadece kör bir şekilde takip etmeyin. Size en uygun olanı değerlendirin ve aynı saç bakım ürününe bağlı kalın.
  • Saç nemlendiricisinin ne kadar dayandığı hakkında bir fikriniz olmalı Bu, doğru saç nemlendirme veya bakım ürünü hakkında karar vermenize yardımcı olacaktır.
  • İpeksi bir parlaklık elde etmek için duştan önce veya sonra iyi ve besleyici saç yağı kullanın.
  • Doğru saç tarağı / fırçasını kullanmak da önemlidir.

Kaynak: Common Hair Washing Mistakes you didn’t know you’ve made

Ayrıca :

KESİNLİKLE BİLMENİZ GEREKEN FASLI KADINLARIN GÜZELLİK SIRLARI !

BİTKİSEL İLAÇLAR: MAYDONOZUN 5 FAYDASI

SİVİLCE TEDAVİSİ AKNE TEDAVİSİ : CİLDİNİN HIZLI BİR ŞEKİLDE TEDAVİ EDİLMESİ İÇİN…

Grip aşısı hakkında ailenin bilmesi gereken 8 şey

SEO danışmanı ve web tasarımcısı. Dijital Pazarlama konusuna tutkuluyum, Şirketlere ve serbest çalışanlara, şirketlerinin internette dijital dönüşümünde yardımcı oluyorum. SEO ve web tasarımı konusundaki bilgilerimle şirketlerin internette görünürlüklerini kazanmalarını ve hedeflere ulaşmalarını sağlıyorum, ayrıca bilgilerimi insanlarla buradan paylaşmayı seviyorum ve önemsiyorum.