SEO Temelleri: Yeni Başlayanlar İçin En İyi SEO Eğitimi 2018

SEO temelleri
SEO temelleri

“SEO” veya “arama motoru optimizasyonu” terimini duydunuz, ancak arama motoru optimizasyonu, SEO Temelleri, nasıl çalıştığı ve neden önemli olduğu konusunda da emin değilseniz bu konuda endişelenmenize gerek yok, çünkü bu makalede, tam SEO temellerini, neyin önemli olduğunu ve en son SEO teknikleriyle sonuçların nasıl elde edileceğini öğreneceksiniz.

Bu kılavuz, WordPress de yeni başlayanlara web sitenizin çevrimiçi ortamda bulunmasına yardımcı olmak için arama motoru optimizasyonu veya WordPress SEO temelleri hakkında genel bir bakış sağlayacaktır.

SEO temelleri : Arama motoru optimizasyonu nedir?

Wikipedia’ya göre, SEO “bir web sitesinin veya bir web sayfasının bir arama motorunun herhangi bir reklam parası ödemeden organik sonuçlarında görünebilirliğini etkileme süreci” dir.

gidecegimiz yol ise :

SEO (arama motoru optimizasyonu), blogunuzun veya web sitenizin içeriğini optimize etmek için bir süreçtir, böylece bir arama motoru belirli bir anahtar kelimenin aramaları için en iyi sonucu göstermesini sağlar.

SEO Gerçekten Nasıl Çalışır?

Pek çok pazarlamacı, hataları yalnızca ücretsiz bir trafik kaynağı olarak gördükleri için hata yapar. Doğru, ücretsiz trafik son sonuçtur, ama tam bir gerçek değildir.

SEO’nun gerçek amacı (arama motoru optimizasyonu) belirli bir çözümü arayan kişilere yardımcı olmaktır ve sizi bulmaklarıdır . Bunu yapmak için, web sitenizdeki içeriği kullanıcıların bulmaya çalıştığı şeyle eşleştirmeniz gerekir.

Makalenizde çok çalışmanız ve Google’ın makalenizi, söz konusu anahtar kelimeyi aradığı her zaman en iyi sonuçlardan biri olarak eklemesi olasılığını artırmak için, hedeflerinizin ziyaretçilerinizin hedefleriyle eşleştiğinden emin olmanız gerekir.

İşte bir “dizin gönderme siteleri listesi” anahtar kelimesi için bir örnek, Google arama çubuğuna koyuldum ve web sitem arama sonuçlarının ilk sayfasında görünüyor.

Ayrıca Bakınız:  Site Trafiğinizi Artırmanın En İyi Yolları

Şimdi SEO temellerine geri dönün! Arama motorundan daha fazla trafik almanıza yardımcı olacak SEO için gerçek şartlara ve stratejilere gidelim.

SEO temelleri : Arama Motoru Optimizasyonu’nun ana şartları nelerdir?

Basit olarak arama motoru optimizasyonu 2 ana terime ayrılabilir:

Sayfa içi SEO  global terim olarak  On-Page SEO 

Sayfa Dışı SEO global terim olarak Of-Page SEO

1. Sayfa içi SEO (On-Page SEO )

Sayfa İçi SEO (On-Page SEO ) web sitenizde doğrudan kontrol edebileceğiniz ve değiştirebileceğiniz her şeydir. Bu nedenle, Sayfa içi SEO başlamak için harikadır. ve yaptıklarınızın en hızlı şekilde karşılığını alacağınız ve hatalarda çabuk aksiyon alabileceğiniz yerdir.  Sayfa İçi SEO’yu düşünürken, en yüksek yatırım getirisi olan SEO Yatırım Getirisi (ROI)olduğunu düşünmelisiniz.

Arama motoru sıralamanızı artırmanıza yardımcı olacak Sayfa İçi SEO’nun çeşitli faktörleri vardır.

 1. Anahtar Kelime Araştırması
 2. Başlık Etiketi
 3. Meta Açıklaması
 4. URL yapısı
 5. H1 h2 ve diğer Başlık etiketleri
 6. Resimler
 7. Resim alt başlıkları 
 8. Anahtar Kelime Yoğunluğu
 9. İç Bağlantılar

Anahtar Kelime Araştırması

Anahtar kelimeler SEO sıralamanız için bir pusula gibidir: nereye gideceğinizi ve ilerlemeyi sürdürüp sürdürmemenizi söylerler.

Doğru anahtar kelimeleri seçmek, ziyaretçiler ilgili içeriği ararken sitenize yoğun organik trafiğe yol açabilir. Anahtar kelime seçiminiz, web sitenize hedeflenen miktarda trafik oluşturabilecek ve söz konusu web trafiği ödeme yapan müşterilere dönüşecek şekilde yapılmalıdır.

Örneğin, web siteniz en son bisikletler, arabalar ve en son otomobiller vb. Ile hedeflenmiş anahtar kelimeniz bisiklet yedek parçalarıysa, o zaman başarı elde edemezsiniz. Bunun nedeni, kullanıcıların bisiklet yedek parçalarını ararken web sitenize geldiklerinde, bu web sitesinin aradıkları şeyle ilgili olmadığını göreceklerdir.

Yani, yazmaya başlamadan önce anahtar kelimelerinizi seçmeniz gerekiyor.

Odak Kelime İfadeleri

Anahtar kelimelerinizi seçerken, sitenize çok miktarda trafik çekebileceklerinden, geniş anahtar kelimelere odaklanmak yerine belirli anahtar kelimelere odaklanmanız gerekir. Örneğin, “lüks oteller” gibi geniş bir anahtar kelime kullanıyorsanız, bu anahtar kelime için yüksek rekabet nedeniyle işe yaramaz. Geniş anahtar kelimeler, müşteriyi dünya çapında hedeflemek isteyenler için yararlıdır. Ancak, işletmeniz belirli bir bölgede bulunuyorsa, hedeflediğiniz müşterileri çekebilecek “Newyork lüks oteller” gibi özel anahtar kelimeler kullanmalısınız.

Anahtar kelime araştırmanızı etkili bir şekilde yapmanın çeşitli yolları vardır:

 • Google’ın Anahtar Kelime Planlayıcı ,  Ubersuggest , SEMrush ve Searchmetrics Anahtar Kelime Analizi gibi anahtar kelime araştırma araçlarını kullanarak daha az rekabetçi olan popüler anahtar kelimeleri ve kelime öbeklerini bulabilirsiniz.
 • Hangi anahtar kelimelerin zaten trafik ve satış oluşturduğunu öğrenmek için web sitesi analizlerinizi analiz edin. Yeni, alakalı anahtar kelimeler bulmak veya bunlara dayalı ek içerikler oluşturmak için bu raporu kullanabilirsiniz.
 • Sıralamada hangi anahtar kelimeleri sıraladığını belirlemek için rakiplerinizin en üst sıradaki sayfalarını kontrol edin.
 • Ana anahtar kelimelerinizle uzun kuyruklu anahtar kelimeler kullanın çünkü daha az rekabetçiye sahipler ve sıralamada sıralama yapma şansları daha yüksektir.

Başlık etiketleri: Kullanıcıların ve arama motorunun içeriğin neyle ilgili olduğunu anlamalarına yardımcı olan her sayfa ve yayın için benzersiz bir başlık yazın. Ana anahtar kelimenizi sayfanın başlığında kullanın. Başlığınızı açıklayıcı ve kısa tutun, yani başlığın uzunluğunu maksimum 60 karakterle sınırlayın.

Başlık etiketlerinizi uygulamak için en iyi yöntemler şunlardır:

 • 40-60 karakter uzunluğunda – daha uzun bir süre, arama motoru sonuçları sayfasında kesintiye uğrayacak.
 • Başlık Etiketinin başındaki sayfanın birincil anahtar kelimesini ekleyin.
 • Her sayfa için benzersiz bir başlık etiketi kullanın – çoğaltmayın.

Meta açıklamalar: Meta açıklama, kullanıcının arama motoru sonuç sayfasında göreceği şeydir. İçeriğinizle alakalı anahtar kelimeleri ve odak anahtar kelimenizi içeren bir şekilde yazmalısınız. İyi yazılmış bir meta tanım, yüksek tıklama oranı oluşturabilir ve dönüşüm şansı da artabilir.

URL yapısı: Anahtar kelimenizi mümkün olan her durumda sayfanızın URL’sine eklemek en iyisidir. URL’niz kısa olmalı, daha iyi bir kullanıcı deneyimi için kolayca okunabilir olmalıdır.

Başlıklar: Makalelerinizin başlıkları, arama motorlarına, içeriğiniz içinde nelerin önemli olduğunu veya içeriğinizin neyle ilgili olduğunu bilmesi için önemli bir rol oynar. Odak anahtar kelimenizi H1 etiketine eklediğinizden emin olun, ardından bunu diğer başlık stilleri (H2, H3 vb.) Takip eder.

Resimler: Görseller, sitenizin SEO’sunu geliştirmenize yardımcı olur, böylece içeriğinize en az bir resim eklemeniz ve resimleriniz için Alt Metin ve Açıklamaları eklemeniz gerekir. Ayrıca, kullanıcıların Google Görseller’de arama yaparken sitenizi bulduklarında görüntünüzün adını anahtar kelimeniz olarak adlandırmak da yararlı olabilir.

İçerik ve uzunluk:  İçeriğiniz orijinal, iyi yazılmış olmalı ve blogunuzun tam konusuyla ilgili bilgileri sağlamalıdır. Her zaman bir kullanıcının problemini çözebilecek bir içerik yazmaya çalışın. Kullanıcı asla sıkılmayacak ve sitenizi çekici bulduğunda bırakmamalıdır. Detaylı bilgi için Başarılı içerik yazarının sırları makalemizi takip edebilirsiniz

İçerik içindeki anahtar kelimeler: Anahtar kelimeler içeriğinize  dahil edilmelidir; Özellikle başlık, başlık ve alt başlıklar, giriş paragrafı ve sonuç paragrafı. Arama motorlarının içeriğinizin neyle ilgili olduğunu bilmesine yardımcı olur. Ama aşırı tekrar eden ve düzensiz bir şekilde kullanılmasından kaçınmalısınız. Google bunu anahtar kelime doldurma olarak ve sitenizin arama motorlarından yasaklandığını düşünecektir.

Anahtar kelime yoğunluğunuzu yaklaşık% 1-1,5 oranında tutmaya çalışın. Daha iyi arama sonuçlarının olasılığını artıracak, odaklanmış anahtar kelimenizi tekrarlamak yerine LSI anahtar kelimeleri kullanabilirsiniz.

İç bağlantılar:  Bağlantılar belki SEO temellerinin en önemli parçasıdır. Makalenizde yer alan daha fazla iç bağlantı, web sayfalarınız daha yüksek olacak. Sitenizin diğer sayfalarına dahili bağlantı, anahtar kelimeleri güçlendirecek ve arama motorlarına belirli bir anahtar kelimenin nereye yerleştirileceğini belirleyeceğini söyleyecektir. 

İç bağlantı hakkında bilmeniz gereken bazı şeyler:

 • İçerik içindeki bağlantılar, bir kenar çubuğunda veya altbilgideki bağlantılardan daha etkilidir.
 • Dahili bağlantılar, web sitenizin hemen çıkma oranını azaltmaya yardımcı olabilir ve kullanıcı sitenizde daha fazla zaman geçirir.
 • Dahili bağlantıyı kullanmak, kullanıcı deneyimine fayda sağlayabilir ve SEO’nuzu geliştirebilir.

2. SEO temelleri : Kapalı Sayfa SEO

Off-page SEO, arama motoru sonuçları sayfasında (SERP) bir web sitesinin konumunu iyileştirmek için kullanılabilecek her şeyi ifade eder. Pek çok insan, sayfa dışı SEO’yu bağlantı kurma ile ilişkilendiriyor, ancak sadece bu değil. Genel olarak, Sayfa SEO’nun , arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer alması için web sitesi tasarımının ötesinde tanıtım yöntemleri ile ilgisi vardır.

Sayfa İçi SEO’dan farklı olarak, Off-page SEO, web sayfasının sınırları dışındaki etkinlikleri ifade eder. En önemlisi:

 • Link Oluşturma
 • Sosyal Medya
 • Sosyal yer imi

Bunlara aşağıda detaylı olarak bakacağız, ancak önce sayfa dışı SEO’nun önemini ve faydalarını açıklayayım.

Daha Fazla:  Best Off Page SEO Teknikleri

Off-Page SEO neden önemlidir?

Arama motorları her zaman arama sonuçlarına en iyi sonuçları vermenin bir yolunu bulmaya çalışır. Bunu yapmak için, Yerinde SEO temellerini ve (yukarıda açıklanan) faktörlerini, diğer bazı kalite faktörlerini ve sayfa dışı SEO’yu dikkate alırlar.

Off-page SEO, arama sonuçlarında üst sıralarda yer almak için web sitenize KAPALI yaptığınız bir tekniktir. Sayfa dışı optimizasyon sayesinde, hedeflenen anahtar kelime sıralamasının yanı sıra hedeflenen kitlenizin de çevrimiçi varlığını ve görünürlüğünü artırabilirsiniz.

SEO temelleri: Link Oluşturma

SEO temellerini öğrenirken, muhtemelen bağlantı oluşturmayı duydunuz. Link oluşturma, en popüler Off-Page SEO yöntemidir. Temel olarak, web sitenize harici bağlantılar oluşturarak rakiplerinizi atlayabilir ve daha üst sıralarda yer alabilirsiniz. Örneğin, bir kişi bu makaleyi beğendiyse ve web sitesinden veya blogundan referans olarak bağlanıyorsa, bu arama motorlarına bu sayfanın iyi bir bilgi verdiğini söylemek gibidir.

Yıllar geçtikçe, web sitesi sahipleri web sitelerine daha yüksek sıralarda yer almaları için bağlantılar kurmaya çalışıyorlar ve bağlantılarını arttırmak için bir dizi yol bulmuşlardı.

Bağlantılarınızı artırabileceğiniz birkaç yol aşağıda belirtilmiştir:

sosyal medya araçları
sosyal medya araçları

Sosyal medya – Sosyal medya, web sitenizi geniş kitlelerin önünde tanıtmak için popüler ve güçlü bir ağdır (Facebook, Twitter, LinkedIn, Pinterest ve Google+ vb.). Sadece bu platformdaki şeyleri paylaşarak web sitenize ücretsiz trafik almaktır. Sosyal medya araçlarının profosyonel kullanımı ile ilgili TOP 25 SOSYAL MEDYA TANITIM VE PAZARLAMA ARAÇLARI sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. 

Dizinler – Web’de dizin gönderme sitelerinin sayısı vardır  . Web sitenizi göndermek için doğru kategoriyi seçerek zaman ayırın.

Profil Oluşturma – Bu, web sitenize kaliteli geri bağlantılar oluşturmak için en kolay ve etkili bir yöntemdir. Bu Profil oluşturma sitelerine kaydolmanız ve sitenizin URL’sini web sitesi bölümüne eklemeniz yeterlidir .

Konuk Gönderi:  Misafir yayını, web sitenize kaliteli geri bağlantılar almak için harika bir yoldur. Geri takipleri takip eden ve sayfa sıralamasını iyileştirmeye yardımcı olan geri bağlantıları takip eden bloglar var .

Forumlar – Birçok forum, web sitenize geri bağlayabileceğiniz imzalar oluşturmanıza olanak tanır. Bu bağlantılar takip edildiği sürece, sıralamanıza yardımcı olurlar.

Yarışma – Bağlantı almanın en kolay yolu, yarışmalarınıza kimlerin bağlantı kurduğunu görmek ve onlara web sitenizin rekabet avantajıyla karşılaştırılmasının bir e-postasını yazmasını sağlamaktır. Kabaca, web sitelerinin% 5’i e-postanıza da linkinizi ekleyecektir.

Ölü bağlantılar – İnternette milyarlarca bağlantı var, bu nedenle bu bağlantıların iyi bir kısmının zamanla ölmesini bekliyoruz. Web siteleri düşer ve bu web sitesine işaret eden bağlantıların çoğu hala aktiftir. Bu web sitelerini ölü bağlantıdan haberdar eden ve içeriğinizin benzer olduğunu belirten bir e-posta gönderirseniz, ölü bağlantıyı web sitenize giden biriyle değiştirmeleri için iyi bir şans vardır.

Ayrıca Bakınız:  Başlangıç ​​Kılavuzu: Kolay Adımda Bir Blog Nasıl Başlanır

Sonuç

Umarım artık SEO temelleri nin çoğunun farkındasınızdır. WordPress bir web sitesi kurarken kullanmak için mükemmel bir seçenek. SEO’nun temellerini anlayarak, arama motorlarında da iyi bir şekilde sıralanan kullanıcılar için optimize edilmiş bir web sitesi oluşturma şansınız daha yüksektir. SEO temelleri hakkındaki görüşlerinizi paylaşmak isterseniz, sizden haber almak isteriz. Ayrıca doğru niş seçmek kılavuzu isimli makalemizide okumanızı tavsiye ederiz. 

SEO danışmanı ve web tasarımcısı. Dijital Pazarlama konusuna tutkuluyum, Şirketlere ve serbest çalışanlara, şirketlerinin internette dijital dönüşümünde yardımcı oluyorum. SEO ve web tasarımı konusundaki bilgilerimle şirketlerin internette görünürlüklerini kazanmalarını ve hedeflere ulaşmalarını sağlıyorum, ayrıca bilgilerimi insanlarla buradan paylaşmayı seviyorum ve önemsiyorum.