Site Hız Testi Google Site Performansını nasıl etkiler

Site hızı Google sıralamanızı direk ve dolaylı olarak etkilemektedir, önce sitemizin hızını site hız testi araçları ile yapıp tespit edecek sonrasında öngörülen düzeltmeleri yaparak site hızımızı arttıracağız.

Google ve diğer arama motorları Google sıralamasını belirlemek için birçok farklı kıstas koymuştur, seo araçları makalemizde bu kıstaslardan bazıları açıklanmıştır ayrıca konu ile ilgili diğer yazılarımızı da takip edebilirsiniz .

Sitenizin hızlı açılmasında bu kriterlerden en önemli olanlarından biridir. Ayrıca hızlı site açımı demek ziyaretçilerinizin sitenizde daha uzun süre kalmasını sağlayacak ve diğer önemli sayfalarınız gezilmesine sebep olacaktır.

Sitenizden hemen çıkma oranınız düşükse buda diğer Google kriterlerinden biridir ve sitenizdeki diğer sayfaların da incelenmesi Google da sıralamalarını pozitif yönde etkileyecektir .

Görüldüğü gibi birçok site hızını yükseltmeniz farklı yöndenlerden size ziyaretçilerinizle daha çok bulaşma olanağı sağlayacaktır.

Site Hız Testi Araçları

Web sitenizin hızını test etmenize ve artırmamıza yardımcı olacak birçok ücretsiz araç bulunmaktadır.  Site Hız testi Araçlarını tanıtmadan neler yapacaklarında dair birkaç ipucu verelim

 • İlk Baytta Test Süresi ( TTFB )
 • Toplam yükleme sürelerini, sayfa boyutlarını ve istek sayısını analiz etme
 • Farklı coğrafi konumlardan performansı kontrol etme
 • Komut dosyalarınızın küçültülmesini denetleme
 • Sitenizi yavaşlatan sonuçlanan büyük görüntüleri bulma
 • İçerik Dağıtım Ağınızın performansını ölçmek
 • Varlıkların CDN’nizden doğru yüklendiğini doğrulama
 • Oluşturmayı engelleyen JavaScript veya CSS olup olmadığınızı belirleme

Google Pagespeed insights

Pagespeed insight sitenizi mobil ve desktop olarak iki farklı kategoride test eder ve 100 üzerinden puanlayarak derecelendirir. Puanlamada 90-100 arası hızlı, 50-90 arası ortalama 50 den düşükse yavaş olarak kabul edilir ve kendi içinde 4 ayrı kategoride inceler.

Pagespeed insights hız testi
Pagespeed insights hız testi
google site hız testi
google site hız testi

Lab Verileri

Lab verileri kısmında zamansal olarak açılma sürelerindeki kademeleri belirler .

Fırsatlar

Fırsatlar kısmında resimlerin optimizasyonu, css jv deki sıkıştırma sorunları gibi konularda yapmanız gerekenleri listeler. Önemlileri kırmızı az önemlileri sarı renkte listeler .

Teşhisler

Bir sayfanın web geliştirme en iyi uygulamalarına ne kadar bağlı kaldığı konusunda ek bilgiler sağlar.

Başarılı Denetimler

Testlerde başarılı olan denetimlerden geçen denetimleri belirtir.

Gtmetrix Hız Testi

Gtmatrix Hız testi aracı
Gtmatrix Hız testi aracı

Gtmatrix Hız testi aracı

Gtmetrix hem Google pagespeed insights hemde Yahoo yslow testlerini kullanarak karma site hızı testi skoru verir, ve ikisininde uyarılarını ayrı ayrı dikkatinize sunar.

Pingdom Hız Testi

Pingdom, harika analizler sunan harika bir araçtır. Dünyanın farklı yerlerinden site hız testi yapmanıza olanak sağlar. Raporları, bir şelale dökümü, performans derecesi, sayfa analizi ve tarihçeyi içeren dört farklı bölüme ayrılmıştır.

Pingdom, web sayfanızın tüm bölümlerini dosya boyutları, yükleme süreleri ve bir web sayfasının her bir eğesiyle ilgili diğer ayrıntıları incelemenizi, sonuçlarınızı paylaşmanızı ve performans geçmişinizi izlemenizi sağlar.

Pingdom hız testi
Pingdom hız testi

Web sayfanızı Pingdom ‘da site hızınızı her test ettiğinizde sonuçlar kaydedilir ve bunları daha sonra inceleyebilir ve gelişmeleri takip edebilirsiniz.

Website site hız testi araçları içinde tavsiye ettiklerimizdir,  bunların dışında tavsiye edebileceklerimiz site hızı testi araçları ise

WebPageTest

WebPagetest de iyidir, kendine özgü bir avantaja sahiptir – 25 tarayıcıdan (cep telefonu da dahil olmak üzere) seçebileceğiniz 40’tan fazla konuma sahiptir.

Site hız testi yaptıktan sonra “Sayfa Hızı” na tıklarsanız, genel bir notun yanı sıra web sitenizin hızını artırmak için önerilen bazı değişikliklerin (önem sırasına göre) bir kontrol listesini bulabilirsiniz.

Farklı performans testlerine dayanarak size F’den A’ya bir not verir.Raporunda özet, detaylar, performans incelemesi, içerik dağılımı ve ekran görüntüleri içeren altı bölüme ayrılmıştır. WebPagetest’in harika özelliklerinden biri, testinizi gerçekleştireceğiniz ülkeyi seçme olanağı vermesidir.

Uptrends Hız Testi

uptrends
uptrends

Uptrends de farklı lokasyonlardan site hız testi yapabilirsiniz. Google pagespeeds den puanlamayı verir diğerleri gibi size yapmanız gereken öneriler sunar ve genel olarak sitenizin ölçüm verilerini verir.

Dotcom Tools Site Hız Testi

Dotcom Tools
Dotcom Tools

Dotcom Tools Diğer tüm site hız testi araçlarından Farklı olarak aynı anda 25 farklı lokasyondan testinizi yapar ve detaylı veri almak için sadece lokasyon üzerine gelmeniz yeterli olur o lokasyondaki sitenizin hızını gösteren pagespeed insights verilerine ulaşabilirsiniz.

Yellow Lab  Site Hız Testi

Yellow Lab Tools ,  Bir web performansı ve  site hız testi aracıdır. Bu araç size, sayfa yüklenirken DOM ile JavaScript etkileşiminin ne zaman yapıldığı ve diğer kod doğrulama sorunlarının görünümü gibi diğer araçlarda görülmeyen birçok bilgi sunar.

Yellow Lab Tool
Yellow Lab Tool

Sayfa ağırlığı, karar, javascript, CSS , Sunucu yapılarına dayanarak Puanlar.

Sonuç Olarak

Görebileceğiniz gibi, aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda site hızı test aracı mevcut . Her birinin açıklamaya çalıştığımız gibi kendine özgü özellikleri vardır. Eğer siteniz tüm dünyaya hizmet veren global bir site ise bir çok farklı yerden test yapabilen araçları kullanmanızı tavsiye ederiz.

Eğer bölgesel bir site ise buna göre seçeneklerden birini kullanabilirsiniz. Sorununu nerede olduğunu öğrendikten sonra düzeltme işlemine başlayabilirsiniz eğer wordpress kullanıyorsanız düzeltmeniz için oldukça faydalı araçları sizler için derledik.

En yaygın düzeltmelerden bazıları şunlardır:

 • Resimlerinizi ve dosyalarınızı sıkıştırma
 • Hızlı bir web sunucusu seçmek
 • Kodunuzu ve komut dosyalarınızı optimize etme
 • İçerik Dağıtım Ağı Kullanma
 • Caching
 • HTTP isteklerinin sayısını azaltmak
SEO danışmanı ve web tasarımcısı. Dijital Pazarlama konusuna tutkuluyum, Şirketlere ve serbest çalışanlara, şirketlerinin internette dijital dönüşümünde yardımcı oluyorum. SEO ve web tasarımı konusundaki bilgilerimle şirketlerin internette görünürlüklerini kazanmalarını ve hedeflere ulaşmalarını sağlıyorum, ayrıca bilgilerimi insanlarla buradan paylaşmayı seviyorum ve önemsiyorum.