Sivrisinek Isırığına iyi gelen yedi tedavi

Sivrisinek ısırığına neler iyi gelir 

Sivrisinek ısırığına neler iyi gelir?  Sivrisinek ısırığı genellikle kaşıntılı ve rahatsız edici olabilen küçük bir çarpma ile sonuçlanır. Ev ilaçları, tahrişi azaltmak için buz, bal, fesleğen yağı veya aloe veranın uygulanmasını içerir. Önleme yöntemleri arasında sivrisinek kovucu kullanılması ve maruz kalan cildin kaplanması yer alır.

Dünyanın bazı bölgelerinde, sivrisinekler hastalıklar taşıyabilir. Türkiye de, bir sivrisinek ısırığının bir hastalığa neden olması olası değildir. Bununla birlikte, iklim değişikliği gibi faktörler nedeniyle  Türkiye’ye daha fazla hastalık taşıyan sivrisinek yayılıyor. Bu, bazı sivrisineklerin yaşaması için Türkiye ‘nin bazı bölgelerinde iklimin uygun bir ortam olduğu anlamına gelir.

sivrisinek neden ısırır ?

Dişi sivrisinekler, yumurtalarını üretmek için ihtiyaç duydukları küçük miktarlarda kanlarını içmek için hayvanları ve insanları ısırır. Gelişen kaşıntı, sivrisineklerin geride az miktarda tükürük bırakması nedeniyle oluşur ve bir kişinin bağışıklık sistemi , bölgedeki iltihabı tetikleyerek tepki verir . Bu genellikle kaşıntılı, rahatsız edici bir şişkinliğin oluşmasına neden olur.

Sivrisinek Isırığına ne iyi gelir ?

Ev yapımı sivrisinek ilaçları bir sivrisinek ısırığının kaşıntı ve rahatsızlığını azaltmaya yardımcı olabilir. Bu yazıda, çabuk rahatlama sağlayabilecek yedi tedaviyi inceliyoruz.

1 Buz sivrisinek ısırığına iyi gelir

sivrisinek ısırığına ne iyi gelir
Sivrisinek ısırığına ne iyi gelir

Soğuk sıcaklıklar iltihaplanma oranını yavaşlatır.

Bölgeye bir ısırmadan hemen sonra bir buz torbası uygulanması iltihaplanma, kaşıntı ve rahatsızlığı azaltır. Buzu doğrudan cilde koymaktan kaçının, önce bir beze ya da havluya sarın.

2 Antihistaminikler sivrisinek ısırığına iyi gelir

Topikal bir antihistaminin ısırılan bölgeye uygulanması kaşınmanın iyileştirilmesine yardımcı olacaktır.

 • Bir çalışma, bazı antihistaminiklerin sivrisinek ısırıkları için etkili bir tedavi olacağını gösterdi.
 • Histamin, vücudun bir sivrisinek ısırmasına karşı olarak saldığı bir kimyasaldır. Kaşıntıya neden olan histamindir ve antihistaminikler, histaminin etki etmesini önlemeye yardımcı olur.
 • İnsanlar hap şeklinde antihistaminikler alabilir, ancak diğer bir çeşit sivrisinek ilacı ise bir kişinin doğrudan lokmaya uygulayabileceği topikal kremleri içerir.

3 Hidrokortizon sivrisinek ısırığına iyi gelir

Hidrokortizon kremi, iltihabı ve kaşıntıyı azaltabilen topikal bir ilaçtır. Hidrokortizon,reçeteli yada  reçetesiz temin edilebilir ancak herkes için uygun olmayabilir. Çocuklar, gebe kadınlar veya cilt enfeksiyonu olanlar hidrokortizon krem ​​kullanmamalıdır.

İnsanlar bu kremleri ölçülü olarak ve sadece kısa sürelerde veya reçeteli hidrokortizon durumunda doktorun önerdiği süre boyunca kullanmalıdır.

4Konsantre ısı sivrisinek ısırığına iyi gelir

sivrisinek ısırığına iyi gelen diğer bir tedavi ise Konsantre ısı formlarıdır , sivrisinek ısırıklarının tedavisinde faydalı olabilir.  2011 yılında ki Bir çalışmada Klinik, Kozmetik ve Araştırma Dermatoloji konsantre ısı yayan bir cihazın etkinliğini inceledi. Çoğu durumda, cihaz, böcek ısırıklarından kaynaklanan rahatsızlığı, uygulamadan sonraki 10 dakika içerisinde azaltabildi.

Çalışma Almanya’daki plajlarda ve yüzme göllerinde yapıldı. Bununla birlikte, çalışmadaki 146 kişiden sadece 33’ünde sivrisinek ısırıkları olduğunu ve çoğunluğun acı duyduğunu not etmek önemlidir.

5 Aloe vera sivrisinek ısırığına iyi gelir

sivrisinek sokma tedavisi
sivrisinek sokma tedavisi

Diğer bir sivrisinek ilacı Aloe vera dır .

Aloe veranın sedef hastalığı da dahil olmak üzere cilt koşullarını tedavi edebileceğine dair bazı kanıtlar vardır . Çok çeşitli potansiyel kullanım alanlarına sahiptir ve insanlar cildinize genellikle yanıkları, donma ısısını ve soğuk algınlığını gidermek için jeli uygular .

Bazı fareler üzerinde araştırmalar  Aloe littoralis, aloe vera ile yakın ilişkili olduğunu, anti-enflamatuar ve yara iyileştirici özelliklere sahip olabildiğini göstermiştir .  Bilim adamları, A. littoralis’in sivrisinek ısırıklarından kaynaklanan iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olabileceği ve bir jel uygulamanın da bölgeyi yatıştırdığı sonucuna varmıştır .

6 Bal sivrisinek ısırığına iyi gelir

Diğer bir sivrisinek ilacı Baldır , Bal ,yaraları iyileştirmek için faydalı kılan özelliklere sahiptir  . Balın bir ısırmaya uygulanması iltihabın azaltılmasına ve enfeksiyonun önlenmesine yardımcı olabilir ve aloe ile benzer şekilde cilde uygulanması da bölgeyi yatıştırmaya yardımcı olabilir.

7Fesleğen yağı sivrisinek ısırığına iyi gelir

Hayvanlar üzerinde yapılan 2013 tarihli bir çalışmada , fesleğen yağı artrit iltihabını hafifletmeye yardımcı oldu .

Fesleğen yağının anti-enflamatuar özellikleri, sivrisinek ısırığı iltihabının hafifletilmesine yardımcı olacaktır

Ne zaman doktora görünmeli?

Bir sivrisinek ısırığı bir haftadan uzun sürerse ya da enfeksiyon belirtileri gösterirse, kişi bir doktora görünmelidir.

Bazen, sivrisinek ısırıkları ve diğer böcek sokmaları alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Bu, aşırı durumlarda anafilaktik şoka neden olabilir .

Aşağıdaki semptomlardan herhangi birini yaşayan herkes derhal tıbbi müdahale gerektirecektir:

 • solunum problemleri
 • kurdeşen veya şişlik
 • mide bulantısı
 • kusma
 • baş dönmesi

Sivrisinek ısırıklarının bir enfeksiyona neden olması da mümkündür. Isırık bir haftadan daha uzun sürerse veya ciddi rahatsızlığa neden olursa, bir doktora danışın.

Sivrisinek Gelmemesi İçin Yapılması Gerekenler

Sivrisinek ısırıklarından tamamen kaçınmak zor olsa da, insanlar tarafından ısırılma şanslarını azaltabilirler :

 • Sivrisinek kovucu kullanma
 • maruz kalan cildi mümkün olduğunca kaplamak
 • geceleri cibinlik kullanmak
 • pencere ve kapılara sivrisinek ekranlarının yerleştirilmesi
 • sivrisinek veya diğer böceklerin bulunduğu ziyaret yerlerinin farkında olma

Tüm sivrisinek ısırıklarından kaçınmak zor olabilir. Bununla birlikte, ev sivrisinek ilaçları kaşıntı veya tahrişi azaltmaya yardımcı olabilir ve bir ısırık tamamen iyileşene kadar rahatlık sağlayabilir.

Ayrıca

KİL MASKESİ: RHASSOUL, AYRICA GHASSOUL VEYA RASSOUL

DOMATESLE SİVİLCE TEDAVİSİ

DOĞRU AYAK BAKIMI İÇİN YAPILMASI GEREKENLER

BİTKİSEL İLAÇLAR: MAYDANOZUN FAYDALARI VE KÜRÜ

SIRT AĞRILARINDAN KURTULMAK İÇİN TETİK NOKTALARI NA MASAJ YAPMAK.

SEO danışmanı ve web tasarımcısı. Dijital Pazarlama konusuna tutkuluyum, Şirketlere ve serbest çalışanlara, şirketlerinin internette dijital dönüşümünde yardımcı oluyorum. SEO ve web tasarımı konusundaki bilgilerimle şirketlerin internette görünürlüklerini kazanmalarını ve hedeflere ulaşmalarını sağlıyorum, ayrıca bilgilerimi insanlarla buradan paylaşmayı seviyorum ve önemsiyorum.