Ana sayfa Aile Sağlıklı Aile Sivrisinek kovucu seçimlerinde bilinmesi gerekenler

Sivrisinek kovucu seçimlerinde bilinmesi gerekenler

Bir sivrisinek kovucu nasıl seçilir

Sivrisinek kovucu seçerken nelere dikkat etmeliyiz? Sivrisinek ısırıkları, sıcak havalarda kaşıntı ve rahatsızlığa neden olabilir ve Zika, Batı Nil virüsü ve diğerleri gibi ciddi hastalıkları da bulaştırabilirler.
Etkili bir sivrisinek kovucu seçmek, ısırıkları önlemeye, bireyleri bir ısırığı tahriş etmekten kurtarmaya ve onları sivrisinek bulaşan hastalıklara karşı korumaya yardımcı olabilir. Çok fazla sivrisinek kovucu bulunduğundan, iyi bir karar vermek zor olabilir.
Şaşırtıcı bir şekilde, tüm sivrisinekler ısırmaz; sadece dişiler ısırır . Bir dişi sivrisinek ısırdığında, üreme amaçlı gerekli proteinleri ve besinleri içeren konağın kanıyla beslenir.

Sivrisinek kovucu seçme yolları ve diğer bilgiler :

 • Aktif içerik
 • Diğer özellikler
 • Isırmaları önleme ipuçları
 • Sivrisinekler hangi hastalıkları taşır?

Sivrisinek Kovucu Aktif içerik

Sivrisineklere karşı  kovucu kullanmak özellikle sıcak iklimlerde önemlidir, çünkü sivrisinekler Zika veya sıtma gibi tehlikeli hastalıklar taşıyabilir.
Bir kovucunun satın almadan önce hangi aktif bileşenleri içerdiğini bilmek önemlidir. Her ne kadar reklamlarında harika şeyler yapabildiğini iddia etse de, sivrisinek kovucunun ne kadar etkili olacağını belirleyen aktif bileşendir.
Sivrisinek kovucularında yaygın olarak kullanılan çeşitli aktif bileşenler vardır. Bunlar doğal veya sentetik bileşikler olabilir. Bazıları sivrisineklere karşı hem kovucu hem de böcek ilacı görevi görür.

Aktif bileşenlerin etkinliğini arttırırken yapılması gerekenler şunlardır:

 • ürünün bir veya daha fazla sivrisinek türünü kovmada ne kadar etkili olduğu
 • Sivrisinek kovucu etki süresi

Sivrisinek kovucu aktif maddeleri anlamak, farklı markaların ne kadar etkili olduğunu anlamak için anahtardır.

Aşağıdakiler sivrisinek kovucular da kullanılan en yaygın aktif bileşenlerden bazılarıdır.

 1. DEET

  DEET 60 yıldan uzun süredir sivrisinek kovucu aktif maddesi olarak kullanılıyor. İlk olarak, servis görevlilerinin böcek ısırmalarına karşı korumalarına yardımcı olmak için Birleşik Devletler Ordusu tarafından patenti alınmış olan DEET, tüm sivrisinek türlerini kovmak daki etkinliğini kanıtlamıştır. Aynı zamanda kenelere, karıncalara, pirelere ve bazı sinek türlerine karşı korur.

  DEET doğrudan cilde uygulanabilir ve 100’den fazla farklı üründe yüzde 5-100 arasında değişen konsantrasyonlarda mevcuttur. En büyük handikap plastik hissi vermesidir ve polyester üzerine yağlı tabakası bırakmasıdır.

 2. Permetrin

  Permetrin hem sivrisinek kovucu hem de temaslı bir böcek ilacıdır. İnsan cildine uygulamak güvenli değildir. Bunun yerine, kıyafetlere, çadırlara ve diğer eşyalara sıkılır . Bazı bölgelerde sivrisinek topluluklarını kovmaya veya yok etmeye yardımcı olmak için kullanılmıştır.

 3. Picaridin

  Diğer bir sivrisinek kovucusu Picaridin dir , sivrisinek kovucuları’nın yeni üyesi ve Dünya Sağlık Örgütü (WHO) , sıtma taşıyan sivrisinekleri kovmadaki etkinliği sebebi ile öneriyor. Ancak, bütün böcek türleri için etkili değildir.
  DEET’in aksine, picaridin kokusuzdur, yağlı bir havası yoktur ve giysileri veya plastikleri tahrip etmeyecektir.
  Yüzde 5 ila 20 arası konsantrasyonlarda elde edilebilir. DEET konsantrasyonuna eşdeğerdir ve etkisi 8-10 saat sürer.

 4. IR3535

  IR3535‘te diğer kovucular kadar çok fazla araştırma çalışması yoktur. Bununla birlikte, ön çalışmalar , DEET veya böcekleri kovmak için kullanılan diğer bileşiklerin bazıları kadar etkili olmadığını göstermektedir. Hem kıyafet hem de cilt uygulamaları için güvenli olarak kabul edilir.

 5. Citronella Esans çıkarılan bir Güney Asya otudur

  Citronella, yıllar boyunca birkaç kez çalışılmıştır. Diğer bazı kovucular kadar etkili olmasa da, citronella bazı böcek türleri için DEET’ten daha iyi kovucu yetenekler göstermiştir .
  Citronella, cilde sürmek için güvenli kabul edilir ve çoğu araştırma, maksimum etkinlik için her 30-60 dakikada bir uygulanması gerektiğini göstermektedir.

 6. PMD

  PMD, Batı Nil virüsü taşıyan sivrisinekleri kovmak için Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) tarafından tanınan tek doğal madde olan limon okaliptüs (OLE) yağının sentezlenmiş sürümüdür .
  Saygın bir çalışma, PMD’nin 6 saat süren çalışmalarda sivrisinekleri kovduğunu buldu. ve
  Doğal bir kaynaktan elde edilen PMD, genel olarak herkesin kullanması için güvenli olarak kabul edilir.

Sivrisinek Kovucu seçmede dikkat edilmesi gereken  Diğer özellikler

 • Etiketlere bakmak, hangi sivrisinek kovucunun en etkili olacağını belirlemek için iyi bir yoldur. Etken içerik maddeleri içerik maddelerinin yüksek bir yüzdesini oluşturuyorsa, genellikle daha etkilidir.
 • Bir ürünün sivrisinek ısırıklarını önlemede etkili olduğu süre kovucuda aranan ilk özelliklerden biridir. Bu bilgiler ambalajın üzerinde küçük bir grafik olarak görünür.
 • Kovucular üzerindeki etiketler, ürünün nasıl kullanılacağı, önlemler ve tehlikeler hakkındaki talimatları içerir. Bileşenler, yüzdeleriyle birlikte şişenin önünde listelenmiştir.
 • Aktif bileşen yüzdesi, ne kadar etkili olacağını ve ne kadar süreceğini belirler. Genellikle, yüzde ne kadar yüksek olursa, itici o kadar iyi ve uzun süre çalışır.
 • Etkin olmayan içerikler, bir kimsenin, bazılarına alerjileri veya reaksiyonları olması muhtemel ise, bilmesi de önemli olabilir. Bu maddeler ürünün nasıl çalıştığını etkilemez, daha çok bağlamasına, daha iyi kokmasına veya daha iyi korunmasına yardımcı olur.

  Isırmaları önleme ipuçları

  Sivrisinek sokması önlenmesi hazırlık gerektirir. Genellikle, bu sadece doğru sivrisinek kovucu seçmekten daha fazlasını gerektirir. Ayrıca sivrisineklerin ne zaman ve nerede avlanma eğiliminde olduklarını bilmek de gerekir.

 • Dışarıda, insanlar ısırıklardan korunmak için uzun kollar ve pantolonlar giymelidir.
 • Kovucu, maruz kalan cilde ve giysilere mümkün olan her yerde uygulanmalıdır.
 • Son olarak, bir kişi ısırmaları önlemede maksimum etkinlik için bir kovucuyu nasıl düzenli olarak uygulayacağını bilmelidir.

Sivrisinekler hangi hastalıkları taşır?

Sivrisinekler bazı ölümcül hastalıkların yayılması için dünya çapında bilinir. Çoğu insan bir kovucu kullanarak kaşıntılı bir ısırık önlemek için mutluyuz. Ancak bu ürünler aynı zamanda birinin sivrisinek tarafından taşınan bir hastalığı yakalamasını da önleyebilir.
Sivrisinekler tarafından taşınan hastalıklar şunlardır:

Bir sivrisinek belirli bir hastalığı taşıp taşımaması, esas olarak yaşadığı dünyanın bölgesine bağlıdır.
Örneğin, sıtma Güneydoğu Asya ve Afrika’nın bazı bölgelerinde Avrupa ya da Kuzey Amerika’dan daha yaygındır. Benzer şekilde, Zika Orta ve Güney Amerika’da ve Kuzey Amerika’nın bazı bölgelerinde görülür.

Bu bilgiler sivrisinek sokmasını önlemek için bilgilerdir sivrisinek eğer sivrisinek soktu ise sivrisinek ısırığına ne iyi gelir sayfamızda bilgi alabilirsiniz.

Ayrıca

KİL MASKESİ: RHASSOUL, AYRICA GHASSOUL VEYA RASSOUL

DOMATESLE SİVİLCE TEDAVİSİ

DOĞRU AYAK BAKIMI İÇİN YAPILMASI GEREKENLER

BİTKİSEL İLAÇLAR: MAYDANOZUN FAYDALARI VE KÜRÜ

SIRT AĞRILARINDAN KURTULMAK İÇİN TETİK NOKTALARI NA MASAJ YAPMAK.

3 YORUMLAR

Comments are closed.