Sırt ağrılarından kurtulmak için Tetik noktaları na masaj yapmak.

Bel, sırt ağrılarından kurtulmak için Tetik noktalarına masaj yapmak.

Boyun, omuz ve kollarınızda, orta ve alt sırtınızda, hatta kalçalarınızda ve bacaklarınızda ağrıyan yerlerden şikayetçi misiniz?  Bu kas düğümleri “tetik noktaları” olarak da bilinir ve tedavi edilmezse kaslarınız ve sinirleriniz de tahriş ve iltihaplanma merkezi olabilirler.
veBu devam eden iltihaplanma, bağ dokularınızı kalınlaştıran fibrozise yol açar. Daha kalın bağ dokusu daha az esnektir, bu da vücudunuzun her bir tetikleme noktasından çekildiği için ek bir tahriş, gerginlik, acı kısır döngüye yol açar.
Tetik noktaları, bir kasın içinde yaralandığı veya aşırı gerildiği takdirde gelişebilen küçük düğümlerdir. Baş ağrısı, boyun veya çene ağrısı, bel ağrısı, karpal tünel sendromu gibi diğer sorunlara neden olduğu bilinen ortak bir sorundur.

Tetik Noktaları Hakkında Bilmeniz Gerekenler

“Aktif” fazda, tetik noktaları çok acı verir, ancak bu “ağrı” anlamına gelse de, vücudunuzun görünüşte ilgisiz kısımlarında hissedilebilir ve hatta “düğüm” ile ilişkili olmayan şaşırtıcı semptomlara neden olabilir. ”Kaslarınızda, baş ağrısıve eklem ağrısı gibi.

Ulusal Miyofasiyal Tetik Nokta Terapistleri Derneği olarak şöyle açıklıyor:

“Aktif tetikleme noktası semptomu, sıkıcı bir ağrı, derin, ağrı, yanma veya uyuşma hissi ve yorgunluk hissi gibi hissedebilir. Ayrıca terleme, baş dönmesine neden olabilir. Etkilenen yoğun, kısaltılmış kaslar, gergin bantlarla yüklü olsa bile sinirleri sıkıştırabilir ve sıkışabilir, bu da bir başka ikincil belirtiler setine yol açabilir.

Eğer düzeltilmemiş veya etkisiz bir şekilde tedavi edilirse, disfonksiyonel olanın etrafındaki diğer kaslar, “gevşekliği kaldırmak”, vurgulanmak ve ikincil tetikleme noktaları geliştirmek için gerekli olabilir. Kronik ağrı hastalarının çoklu, üst üste binen ağrılı kalıplara sahip olması,bu yüzden de tanı ve tedaviyi daha karmaşık hale getirmesi olağandır.

Tetik noktalarından kaynaklanan ağrı azaltılabilir ve basit temaslarla kendi kendine masaj ile gevşetilebilir. Tetikleyicileri nasıl tanımlarsınız ve onlara nasıl masaj yapılır? Acı verici tetik noktalarının üstesinden gelmek için kendinize masaj hakkında bilmeniz gereken her şey.

Başlamadan önce – masaj tam olarak tetikleyici ağrıyı nasıl serbest bırakıyor?
Tetik noktalarınızı kendi evinizin rahatlığında tanımlamanıza ve daha sonra basınç uygulayabilmenize olanak tanır. – gerektiği kadar sık.

Sırt ağrılarında Tetikleme noktası nasıl belirlenir?

  • Parmaklarınızı ağrılı bölgeye yerleştirin ve yavaşça itin – eğer alan acıyorsa, tetik noktası olabilir ve bir sonraki adıma geçmelisiniz. Aksi halde, başka bir bölgeden gelen bir ağrı demeti olabilir.
  • kas ve cilt katmanları ile ilişkili ağrı, başparmak ve işaret parmağı ile o noktada cildi sıkıştırın ve ve emin olmak için çekmeyi deneyin -eğer tek noktada bir sivilce gibi ise bu bir tetik noktası olmadığını işaret eder , ancak deri ile ilgili bir sorundur.
  • Ağrılı bölgeye derinlemesine basın, noktayı hafifçe masaj yapın ve kasların kendisini hissetmeye çalışın. Ağrı varsa, tetikleyici bir nokta olabilir, ancak bazen acıyı hissetmek için kasların derin katmanlarına sert baskı yapmanız gerektiğini unutmayın.
  • Parmakları dikey olarak kas liflerinin dönme yönüne doğru hareket ettirin. Normal modda düz kasları hissetmek gerekir, ancak bir tetikleme noktası ise, bir bir gitar teli gibi gergin, kalın yumru kas hissedeceksiniz – dokunuşunuza duyarlı ise artık tetik nokta masajına geçebiliriz.
tetik noktalari tedavisi
tetik noktalari tedavisi

Sırt ağrılarındaTetikleme noktasını neyle ve nasıl masaj yapacağınızı belirlemek.

Sırt ağrılarındaTetik noktasına parmaklarınızla, yumruklarınızla, dirseklerinizle veya tenis topu ile masaj yapabilirsiniz, tam konumunu kontrol edebildiğiniz sürece size yardımcı olacak herhangi bir masaj aleti ile masaj yapabilirsiniz.Farklı masaj yöntemlerini öğrenmek için buraya tıklayabilirsiniz
Bazıları tetik noktalarında etkili bir şekilde kullanmanıza yardımcı olacaktır .
Tetik noktalarını kendiniz tedavi ederek kas ağrınızı kontrol edebilirsiniz, azaltabilir veya ortadan kaldırabilirsiniz. Tetik noktasına basınç uygulandığında, ağrı-spazm döngüsü kesintiye uğrar ve bu da ağrının oluşmasını sağlayan kasılmayı durdurmaya yardımcı olur.

Vücudunuzun tüm bölümlerine ulaşabilirsiniz.

Tetik noktalarını tedavi etmek için, kas spazmını serbest bırakacak kadar uzun bir süre boyunca( 10-30 sn ) sürekli masajla basınç uygulayın, Bu, normalize ederek sorunlu kasın kan akışını arttırır ve onu sağlıklı bir duruma geri getirir.

Ne kadar baskı uygulanmalı ?

Vücudunuza masaj yaptığınızda, sinir sistemi ile “konuşursunuz”, bu yüzden doğru tonda yapıldığından emin olmanız gerekir. Bu “konuşma” dostça, destekleyici ve yardımsever olmalıdır , yüksek sesli ve kaba olmamalıdır, bu yüzden kaslarınız üzerinde çok fazla baskı yapmayın.Kendinize ağrıyı hissettiren baskı uygulayın, ancak dişlerinizi sıkacak kadar baskı uygulamayın.
Ağrı yı 1 ile 10 arasında bir ölçekte ölçmeye çalışırsak, 1’i ağrısız ve 10’u dayanılmaz bir acıyla, 4-7 seviyesinde, daha 4’e doğru ağrı hissetmeyi hedeflemelisiniz. Tetik noktaları na Masaj, sakin ve rahatlamış hissetmenize izin vermeli, ilahi bir şey gibi Uzun bir süre acı çekince sonunda nihayet rahatladım hissi vermeli.

Nasıl hissettiğinize bağlı olarak tetik noktasına yaklaşık 30 saniye boyunca masaj yapmalısınız. Bir tetik masajı için zaman sınırı olmadığından alana arzu edildiğinde 5 dakika veya daha fazla masaj yapılabilir, ancak ağrıların çoğundan kurtulmak için tetik noktalarına 30 sn masaj yeterli olacaktır .

Masaj nedeniyle vücudunuzdan herhangi bir olumsuz tepki almadığınız sürece, ağrı ortadan kalkıncaya kadar birkaç gün boyunca tetik noktalarına masaj yapabilirsiniz.

Tetik noktaları üzerine masaj nasıl çalışır?

Tetik noktaları üzerine yapılan masajın amacı, sonunda ağrıya neden olan kas liflerinin sıkışmadan kurtulmasına ve gevşemesine neden olmaktır, ancak ilk masajdan sonra bir miktar acı çekebilirsiniz. Bu nedenle ağrı masajdan öncekinden daha iyi ise tetikleme noktasını serbest bıraktığınızı varsayabilirsiniz .

O masajın nasıl olduğunu biliyor musun? 

Pekala, masajdan sonra yaşayacağınız ağrı, bir çeşit ağrı kesici gibi olmalı. Bu “iyi ağrı” vücudun tepkisel verdiği bir düzelme ağrısıdır – bu hoş değil fakat vucut bu şekilde tepki vermeyi tercih ediyor . Öte yandan, eğer aynı acı size baskı yapıyorsa ve gerçek acı çekmenize neden oluyorsa, muhtemelen masaj sırasında daha nazik olmanız gerekir.
Son söz
Tetik noktaları tedavi yönteminin size fayda sağlayacağından emin olmak için, önce geleneksel bir tıp doktoruyla görüşmek en iyisidir. Tetik nokta tedavisi de iyi etki için kendi kendine uygulanabilir. Uygulamaya yardımcı olan araçlar satın alınabilir . Bu terapinin temellerinde ustalaşması oldukça kolaydır ve eğer bilinçli bir şekilde gerçekleştirilirse etkilidir.

Ayrıca:

SİVİLCE TEDAVİSİ AKNE TEDAVİSİ : CİLDİNİN HIZLI BİR ŞEKİLDE TEDAVİ EDİLMESİ İÇİN…

KARACİĞERİ DETOKS ETMEK İÇİN GEREKLİ 9 GIDA

BİTKİSEL İLAÇLAR: MAYDONOZUN 5 FAYDASI

KESİNLİKLE BİLMENİZ GEREKEN FASLI KADINLARIN GÜZELLİK SIRLARI !

SEO danışmanı ve web tasarımcısı. Dijital Pazarlama konusuna tutkuluyum, Şirketlere ve serbest çalışanlara, şirketlerinin internette dijital dönüşümünde yardımcı oluyorum. SEO ve web tasarımı konusundaki bilgilerimle şirketlerin internette görünürlüklerini kazanmalarını ve hedeflere ulaşmalarını sağlıyorum, ayrıca bilgilerimi insanlarla buradan paylaşmayı seviyorum ve önemsiyorum.